آسم در بارداری

آسم در بارداری

بسیاری از افرادی که مبتلا به آسم هستند از بارداری در این شرایط  نگران هستند  وسوالاتی از این قبیل از پزشک خود می پرسند: آیا من با وجود ابتلا به آسم با اطمینان خاطر می توانم ازدواج کنم و اقدام به بارداری کنم؟

بنابراین در این مقاله لازم دیدیم این موضوع را به طور کامل بررسی نماییم. با ما همراه باشید تا دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی به این سوالات شما پاسخ دهند.

بهترین فوق تخصص آلرژی در تهران

بهترین فوق تخصص آلرژی در تهران

آسم چیست؟

آسم به التهاب راههای هوایی ریه گفته می شود که در اثر بروز آسم این راههای هوایی تنگ تر می شوند و باعث می شود تنفس بیمار سخت انجام شود که به آن به اصطلاح حمله آسم می گویند.

در برخی افراد حمله آسم تنها در فصول آلرژی زا بروز می کند  در برخی افراد دیگر هم در اثر هوای سرد یا ورزش کردن این اتفاق می افتد.

در برخی موارد حمله آسم به قدری شدید است که بیمار نیاز به دکتر پیدا می کند. در حال حاضر 13 درصد از جمعیت کشور ما به بیماری آسم مبتلا هستند که این آمار در استان های مختلف تحت تاثیر عوامل مختلف متفاوت می باشد.

بیماران زیادی با آسم یک زندگی کامل و فعال دارند چون هرچند که آسم یک بیماری مزمن است اما با درمان مناسب و به موقع قابل کنترل می باشد.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

آیا افراد مبتلا به آسم محدودیتی در بارداری خواهند داشت؟

نکته قابل توجه این است که گرچه بیماری آسم یک بیماری مزمن است و ممکن است سالها فرد تحت نظر پزشک باشد و تحت درمان باشد اما هرگز چنین فردی محدودیتی در ازدواج و بارداری نخواهد داشت حتی آقایان مبتلا به آسم یا خانم های مبتلا به آسم می توانند مسوولیت های کامل یک زندگی را همراه با درمان دارویی مناسب زیر نظر پزشک مانند سایر افراد عادی داشته باشد و در مورد خانم ها بارداری موفق وقتی تحت نظر پزشک باشد می توانند یک زایمان بدون مشکل و بی دغدغه ای را داشته باشند.

آیا در دوران بارداری هم مصرف داروهای کنترل آسم ضروری می باشد؟

وقتی خانمی مبتلا به آسم باردار می شود به هیچ وجه نباید داروهایش را به خصوص داروهای استنشاقی خود را قطع کند. تنها برخی از داروهای خوراکی که ممکن است در بعضی از بیماران مبتلا به آسم شدید تجویز شود در دوران بارداری منع مصرف هستند ولی اغلب داروهایی که به صورت استنشاقی مصرف می شوند جذب نمی شوند، کمترین میزان عوارض را دارند و عارضه ای برای جنین و مادر باردار ایجاد نمی کنند.

آسم-در-بارداری

آسم-در-بارداری

آیا بارداری در فرد مبتلا به آسم خطرناک است و عوارضی را به همراه خواهد داشت؟

نکته بسیار مهم در مورد هر خانمی که مبتلا به آسم هست و در حال حاضر باردار می باشد این است که درمان او خیلی باید در این دوره بارداری 9 ماهه جدی تر از سایر اوقات زندگی اش گرفته شود زیرا در صورت عدم کنترل  و درمان آسم در دوران بارداری ممکن است عوارض زیر در مادر و جنین به وجود آید:

  • اگر آسم به اندازه کافی کنترل نشود وزن جنین در طول دوره بارداری کم خواهد بود و نوزاد با وزن پایین و جثه کوچک متولد می شود.
  • در صورتی که اکسیژن خون مادر به دلیل عدم کنترل کافی بیماری پایین باشد می تواند مخاطراتی را برای مادر و جنین به همراه داشته باشد.

همچنین در برخی از موارد که آسم بسیار شدید است پزشک برای توصیه های هنگام زایمان به صورت بیهوشی عمومی یا سایر روش های بی حسی،  حتما به پزشک متخصص زنان راهنمایی های لازم را خواهد کرد.

نتیجه گیری

اگرچه آسم بیماری مزمنی است و نیازمند به درمان طولانی می باشد اما مشکلی از نظر بارداری ایجاد نمی کند به شرط اینکه درمان را در طی بارداری هم ادامه دهید.

سایر خدمات دکتر نیما پروانه عبارتند از:

درمان آسم

درمان آلرژی

رینیت آلرژیک

کهیر و آنژیوادم

آنافیلاکسی

پاسخ

چهارده + 11 =