آلرژی فصلی چیست؟

آلرژی فصلی چیست؟

زمانی که فرد در برابر عوامل حساسیت زا مانند گرده گیاهان و گرد و خاک قرار می گیرد دچار آلرژی می شود و اصولا این آلرژی همراه با علائمی مانند عطسه، سرفه، آبریزش بینی و خارش بدن همراه می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را انواع آلرژی ها و آلرژی های فصلی آشنا کنیم.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند، با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه به دکتر پروانه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

 

آلرژی فصلی

تعداد زیادی از بیماران در فصول مختلف خصوصا در اوایل بهار و پاییز  و تغییر فصل ها دچار خس خس سینه، گرفتگی بینی، احساساس وجود خلط پشت حلق، عطسه های متعدد و حتی سردرد رنج می برند.

عامل بروز حساسیت های فصلی

یکی از مهم ترین و عمده ترین دلایل حساسیت فصلی و آلرژی می تواند عوامل ژنتیکی باشد. به طور مثال زمانی که پدر و مادری هر دو مبتلا به آلرژی های فصلی هستند به طور معمول فرزند آنها چیزی حدود 65 درصد احتمال دارد به همین حساسیت مبتلا شود اما زمانی که یکی از والدین به این حساسیت مبتلا باشد احتمال ابتلا به این آلرژی در فرزند آنها به کمتر از 60 درصد می رسد.

درمان آلرژی های فصلی

فرد مبتلا به آلرژی های فصلی هنگام مراجعه به پزشک یک تاریخچه دقیق از وی گرفته می شود و پزشک او را معاینه می کند، گاهی اوقات نیاز می شود که از یک روش تصویربرداری مانند عکس یا سی تی اسکن در سینوس های صورت بهره گیرد و یا آزمایش های تکمیلی خون را درخواست بدهد. اغلب با یک معاینه ساده و گرفتن تاریخچه دقیق می تواند تشخیص دهد فرد دچار ربنیت آلرژیک شده یعنی چیزی که به عنوان آلرژی دستگاه تنفس فوقانی به آن پرداخته می شود.

  • در این زمان اگر فرد علائم بسیار کمی داشته باشد یعنی در هر سال سه هفته، می تواند خودش به داروخانه مراجعه کرده و انواع قرص های آنتی هستامین مصرف کند. مجددا تاکید می شود اگر مدت این آلرژی کوتاه باشد.
  • اما اگر علائم بیشتر از چند هفته باشد دیگر مصرف خودسرانه دارو مجاز نمی باشد. در این شرایط حتما باید به پزشک مراجعه کرده تا داروهای مورد نیاز تجویز شود. حتی در فصول مختلف ممکن است دوز دارو پایین تر یا بالاتر برود بیاید بنابراین قطعا در اینجا پزشک تصمیم گیرنده می باشد نه بیمار.

در طی درمان به هیچ وجه تجویز واکسن های ضد حساسیت که غیر از خطر هزینه و درد غالبا حسن زیادی ندارند و پزشک فقط در موارد معدودی تصمیم می گیرد از آنها استفاده کند.

آلرژی فصلی چیست؟

آلرژی فصلی چیست؟

با رعایت موارد ذیل می توان علائم آلرژی فصلی می توان تا حدودی کاهش داد:

  • در فصل بهار اگر صبح ها با عطسه بیدار می شوید شبها قبل از خواب دوش گرفته شود.
  • زمانی که به منزل می رسید یا دوش یگیرید یا به سر و صورت خود آب بزنید تا آلرژن هایی که روی موها و صورت نشسته، پاک شود.
  • از ساعت 5 صبح تا 10 صبح برای فعالیت های ورزشی برای افرادی که آلرژی شدید دارند اصلا مناسب نمی باشد.
  • در سه ساعت اول بعد از غروب آفتاب ترجیح بر این است که از منزل خارج نشوید.
  • اگر زمانی در بهار وزش باد خفیف به همراه نم باران وجود داشت، محیط بسیار مستعد این است که فرد در این محیط دچار تشدید آلرژی شود.

پاسخ

1 × دو =

Call Now Button