آلرژی کودکان چگونه درمان می شود؟


آلرژی کودکان چگونه درمان می شود؟

آلرژی در کودکان

به گفته بهترین فوق تخصص آلرژی در تهران: از مشکلاتی که گاهی ممکن است کودک را بسیار کلافه کند و باعث آزار و ناراحتی کودک شود، ابتلا به انواع آلرژی می باشد. امکان این وجود دارد که کودکان استعداد ابتلا به آلرژی را در والدین خود به ارث برده باشند، اما لزوما همان نوع خاص آلرژی را به ارث نمی برند. اگر یکی از والدین به آلرژی مبتلا باشند، احتمال 40 تا 50 درصد، و اگر هر دو والدین کودک مبتلا به آلرژی باشند، احتمال 75 تا 80 درصد احتمال ابتلای کودک به آلرژی می باشد. اعضای خانواده ممکن است از لحاظ چیزهایی که به آن آلرژی دارند، متفاوت باشند.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند، با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه به دکتر پروانه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

 علائم آلرژی در کودکان

  • تنفس سخت یا آسم
  • عطسه، سرفه، خارش چشم، آبریزش بینی
  • ناراحتی معده و روده
  • اگزما، خارش، کهیر
  • ورم کردن پوست یا خارش مقعد
  • کهیر زدن

تشخیص آلرژی در کودکان

برخی از آلرژی ها به سادگی و برخی دیگر به سختی قابل تشخیص هستند. زیرا آلرژی ها می توانند شرایط مشابهی داشته باشند. برای تشخیص علت و نوع آلرژی، متخصصین پوست معمولا آزمایشات پوستی را برای عاملین ایجاد آلرژی انجام می دهند. آزمایش پوست به دو روش انجام می شود:

روش اول: یک قطره از مایع خالص آلرژن روی پوست ریخته می شود و با یکدستگاه محل مورد نظر خراشیده و نمونه برداری می شود.

روش دوم: مقدار کمی آلرژی زیر پوست تزریق می شود. بعد از 15 دقیقه، اگر ناحیه تزریق شده به اندازه یک تخم مرغ به رنگ سرخ مایل به قهوه ای شد به این معنی است که آزمایش مثبت می باشد.

در برخی از کودکانی که داروهای خاص مصرف می کنند و یا کسانی که به آلرژن خاصی حساس هستند، آزمایش خون انجام می شود.

آلرژی کودکان چگونه درمان می شود؟

آلرژی کودکان چگونه درمان می شود؟

آلرژی کودکان چگونه اتفاق می افتد؟

آلرژی در کودکان وقتی اتفاق می افتد که با چیزی که به آن حساس است تماس پیدا می کند. این ماده که عامل آلرژیک در کودک است ممکن است چیزی باشد که برای اکثر مردم بی ضرر است. برخی از مواد غذایی، گرده گیاهان و یا گرد و غبار از عوامل ایجاد آلرژی می باشند که در این زمان آلرژن وارد بدن می شود و سیستم ایمنی بدن کودک واکنش نشان می دهد. این واکنش باعث می شود هیستامین در بدن آزاد شود و علائم آلرژی بروز کند.

نکات مهم در مورد آلرژی کودکان

آلرژی به آلرژی به پروتئین شیرگاو، تخم مرغ و گندم، معمولا در کودکان به صورت موقت است و آلرژی به بادام زمینی، تن ماهی و صدف نیز معمولا طولانی مدت است.

آلرژی هنگامی اتفاق می افتد که یک ماده آلرژی زا وارد بدن شده و سیستم ایمنی بدن کودک نسبت به آن واکنش نشان می دهد. این اتفاق باعث ایجاد علائم آلرژی می شود.

علائم آلرژی ممکن است خفیف، شدید یا متوسط باشد. این علائم می تواند خارش، تورم، سوزن شدن، معده درد، استفراغ، تب یا آسم باشد.

در صورتی که گلوی کودک متورم شود، دچار تنگی نفس می شود و حتی ممکن است منجر به شوک آنافیلاکسی شده که در این صورت کودک نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.

نتیجه گیری

آلرژی در کودکان ممکن است به دلایل مختلفی از جمله حساسیت غذایی، گرده گیاهان، گزش حشرات و … ایجاد شود. بدن کودکان نسبت به بزرگسالان آسیب پذیرتر است، توصیه می شود والدین موارد حساسیت زا در کودکشان را شناخته و از تماس کودک با این مواد جلوگیری کنند تا سلامت فرزندشان به خطر نیفتد.

پاسخ

11 − 5 =

Call Now Button