آنافیلاکسی

آنافیلاکسی

آنافیلاکسی شدیدترین نوع واکنش آلرژیک است که می تواند  به دنبال مصرف غذاها، داروها و یا گزش زنبور ایجاد شود . پاسخ های سیستم ایمنی در واکنش های آلرژیک معمولا در یک ارگان بدن مشاهده می شوند ولی در آنافیلاکسی علائم شدید آلرژی در چند ارگان ایجاد می شود.

افرادی که سابقه ی خانوادگی بروز،آنافیلاکسی را دارند و یا قبلا سابقه ی بروز واکنش آنافیلاکسی داشته اند . در معرض خطر بروز مجدد واکنش آنافیلاکسی هستند.

آنافیلاکسی باید هر چه سریع تر تشخیص داده شود و درمان شود . چون می تواند  گاها کشنده باشد.

آنافیلاکسی معمولا 5تا 30 دقیقه پس از تماس با یک آلرژی ایجاد می شود . علائم به صورت قرمزی و کهیر پوستی،تورم گلو  و راه های تنفسی ،خس خس سینه ،سرفه ،اسهال ،استفراغ ،سرگیجه ،دل درد و احساس ضعف شدید ایجاد می شود.

بررسی علل بروز یک واکنش آنافیلاکسی و انجام راهکار هایی برای پیشگیری و درمان بیماری توسط پزشک آلرژیست انجام می شود.

بیمار با سابقه آنافیلاکسی و اطرافیان وی باید از علائم بیماری و نحوه ی استفاده از داروهای اپی نفرین در صورت لزوم (با دستور پزشک ) اطلاع داشته باشند.

آنافیلاکسی (2)

آلرژی به گزش حشرات (زنبور)

گزش زنبور معمولا منجر به بروز درد و تورم در محل گزش بر روی پوست می شود . ولی در افرادی که به گزش زنبور حساسیت دارند واکنش شدیدتری اتفاق می افتد که می تواند منجر به بروز علائم در سایر نقاط بدن و حتی آنافیلاکسی شود

گزش می تواند توسط زنبور عسل و یا انواعی از زنبور های وحشی اتفاق بی افتد

گونه هایی از مورچه های آتشین که در برخی مناطق کویری و جنوبی ایران یافت می شوند هم می توانند ،واکنش های آلرژیک شدید به دنبال گزش ایجاد نمایند

علائم شدید به دلیل گزش زنبور به صورت تورم لب ها و صورت ،اشکال در تنفس ،سرگیجه ،دل درد،اسهال ،تهوع و کهیر منتشر بر روی پوست بروز می کند .

افرادی که به دنبال گزش زنبور یا مورچه دچار علائم آلرژیک شدید به فرم آنافیلاکسی می شوند ،باید حتما توسط پزشک آلرژیست بررسی و درمان شوند . آلرژیست برای تایید شخصی از تست های پوستی و آلرژی استفاده می کند . در صورت مثبت بودن تست پوستی تجویز واکسن آلرژی(ایمونوتراپی) بر علیه سم زنبور یا مورچه ضروری است

برای پیشگیری از گزش های مجدد توصیه های زیر را جدی بگیرید:

محل ها ی تجمع و کندوهای زنبورهای وحشی در اطراف خانه باید توسط افراد خبره نابود شود

در مناطق با پوشش گیاهی از پوشیدن لباس های روشن و استفاده از عطر و ادکلن پرهیز شود

در هنگام خوردن و آشامیدن در محیط های باز به حضور زنبور ها در محل توجه شود

از لباس ها و کفش های پوشیده در محیط های باز استفاده شود

افرادی که سابقه ی بروز آنافیلاکسی به دنبال گزش زنبور دارند ،باید آمپول اپی نفرین  به همراه داشته باشند و نحوه استفاده از آن را در صورت لزوم آموزش دیده باشند.

آنافیلاکسی

آلرژی به شیر گاو

آلرژی به شیر گاو یکی از شایعترین آلرژی های غذایی در شیرخواران و کودکان می باشد .

علائم آلرژی به شیر می توانند خفیف مانند کهیر پوستی تا موارد شدید از قبیل آنافیلاکسی باشد . برای پرهیز از بروز علائم ،رژیم غذایی فاقد شیر گاو و سایر لبنیات توصیه می شود . تقریبا تمامی کودکان مبتلا به آلرژی شیر ،علائم بیاری را در سن کمتر از یک سالگی بروز می دهند . آلرژی به شیر گاو نهایتا در اکثر کودکان با افزایش سن بهبود می یابد

آلرژی به شیر گاو با عدم تحمل لاکتوز متفاوت است . افرادی که عدم تحمل لاکتوز دارند به علت کمبود آنزیم در دیواره ی روده نمی توانند قند لاکتوز موجود در شیر را جذب و هضم کنند که منجر به بروز دل درد ،حالت تهوع ،نفخ شکم و اسهال به دنبال مصرف شیر می شوند . در این بیماری سیستم ایمنی دخیل نیست .اگرچه عدم تحمل به لاکتوز مشکل آفرین است ولی برخلاف آلرژی به شیر گاو واکنش های شدید و کشنده ایجاد نمی کند .

شیر خوارانی  که از شیر خشک استفاده می کنند در صورت بروز آلرژی به شیر باید از شیرخشک های رژیمی که پروتئین هیدرولیزه دارند و یا بر اساس اسید آمینه هستند استفاده نمایند . شیر خشک های تحت عنوان هیپوآلرژن مناسب این کودکان نیستند .

به هنگام مصرف مواد غذایی بسته بندی شده باید به محتویات آن بسته توجه کرد ،که از محصولات لبنی نباشد .

مواد غذایی که حاوی شیر گاو باشند شامل کره ،پنیر ،کاستارد ،پودینگ، کرم ،ماست ،بعضی انواع شکلات ها ،دوغ ،کشک ،انواع شیرینی و کیک ها هستند . کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند باید از مصرف شیر سایر دام ها از قبیل گوسفند ،بز و ..نیز پرهیز نمایند .

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پروانه

 

پاسخ