ایمونوتراپی آلرژنی

ابمونوتراپی آلرژنی

ایمونوتراپی آلرژنی چیست ؟ بیشتر افراد با واژه ایمونوتراپی آشنایی ندارند و نمی دانند ایمونوتراپی آلرژنی به چه منظور مورد استفاده قرار می گیرد . خوشبختانه امروزه مراکز ایمونوتراپی فراوانی در ایران وجود دارد  که می تواند مفید واقع شود . اگر شما هم با روش ایمونوتراپی آشنایی ندارید توصیه می شود مقاله زیر را مطالعه فرمایید در این مقاله دکتر پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در رابطه با  ایمونوتراپی آلرژنی صحبت می کنند .

ایمونوتراپی آلرژنی عبارت است از  تجویز  تدریجی  دوز های  فزاینده  آلرژن  ها به فرد مبتلا  به بیماری های آلرژیک  است ، بدین منظور  که پاسخ  های بالینی  ناخواسته  به دنبال مواجه  معمول  با آن آلرژن  به خصوص  را کاهش دهد یابرطرف کند . هنگامی که  این درمان  به نحو مناسبی  به یک بیمار  مناسب تجویز شود ، ایمونوتراپی آلرژی  بی خطر  خواهد بود  و می تواند  شکل موثری  از درمان  باشد که قادر  است نه تنها  علائم بیماری  را کاهش دهد  یا از آن جلوگیری  کند بلکه  به طور بالقوه ای می تواند  با به حداقل  رساندن  دوره بیماری  و جلوگیری  از پیشرفت  بیماری طبیعت  بیماری را تغییر دهد . ایمونوتراپی  آلرژنی مرسوم به طریقه زیر جلدی  و تحت نظارت  یا آلرژیست متبحر باید انجام شود .

ایمونوتراپی آلرژنی

ایمونوتراپی آلرژنی

موارد استعمال و عدم استعمال ایمونوتراپی

ایمونوتراپی آلرژنی  برای بیماران  مبتلا به بیماری های آلرژیک  تنها در مواردی  در نظر گرفته می شود  که احتمال  پاسخ گویی  به این درمان  را داشته باشند ،از این موارد  می توان  به رینوکونژونکتیویت آلرژیک  فصلی یا سالپا ، آسم تشدید  شونده با  تماس  آلرژنی  و حساسیت پوستی  به نیش حشرات اشاره نمود .  اثر بخشی  ایمونوتراپی آلرژنی  مرسوم برای درمان آلرژی غذایی ، درماتیت  آتوپیک ، آلرژی  به لاتکس  و کهیر حاد  یا مزمن  هنوز  ثابت نشده  است ،بنابر این ، ایمونوتراپی  آلرژنی برای  درمان این  بیماری  ها توصیه نمی شود ، پیش از ایمونوتراپی  آلرژنی بایستی ،حساسیت  بیمار  به آلرژن  ها ، از طریق  یک تست  پوستی  مثبت  یا تست in vitro  که نشان دهنده  سطوح  سرمی  افزایش یافته IgE اختصاصی  آلرژن است ،به اثبات برسد . ارتباط بالینی  این آلرژن ها  از طریق یک  تاریخچه علائم  به دنبال تماس  بات یک آلرژن  شناخته شده  یا وجود ارتباط زمانی  علائمی  که با یک تماس  آلرژنی مشکوک  مرتبط هستند حمایت شود . مانند علائم بینی  یا چشمی  آلرژیک طی تابستان  و بهار گذشته  در کودکی  که پاسخ  تست پوستی  مثبت بزرگی  به علف  های هرز دارد . طول دوره  و شدت  علائم بیمار بایستی توجیه  کننده هزینه ،زحمت  و خطر  مرتبط با  تجویز ایمونوتراپی  آلرژنی باشد .

دکتر پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

 

سایر فاکتور هایی که می توانند بر  تصمیم گیری  در شروع  ایمونوتراپی  آلرژنی موثر باشند  شامل مواردی هستند  که کیفیت زندگی  را تحت تاثیر  خود قرار می دهند . مواردی  همچون میزان  غیبت از مدرسه ،یا میزان نیاز  به استفاده  از امکانات پزشکی  ،سن بیمار  و سایر عوامل  تجهیزاتی  باید مورد توجه  قرار گیرند . با استثنا  قرار دارن ایمونوتراپی  سموم  حشرات ،اطلاعات  کمی  از اثر بخشی  ایمونوتراپی  آلرژنی در  کودکان زیر 5 سال  موجود است .  ایمونوتراپی آلرژنی در کودکان زیر 5 سال  به علت  خطر افزایش  یافته  واکنش های سیستمیک ،نیاز  به تخصص  ویژه برای  درمان آنافیلاکسی  در این گروه سنی ،عدم توانایی این کودکان  در ایجاد ارتباط  واضح با فوق تخصص آلرژی و  ایمونولوژی  در مواقع  بروز واکنش  آلرژیک  و استعداد ناشی  از سن  در بروز استرس  های عاطفی  به دنبال تزریقات  مکرر چندان توصیه نمی شود . دیگر عوامل مهم عبارتند از : تمایل بیمار  برای در گیری  بودن با  یک برنامه  تزریقات  مکرر طی  یک دوره درمانی چندین ساله ، ملاحظات هزینه  و نیز وجود  یک ترکیب  کامل و مناسب  برای تجویز ایمونوتراپی آلرژنی .

ایمونوتراپی آلرژنی در کودکان  تحت درمان با بالکر و نیز کودکان  مبتلا به برخی  از اشکال  بیماری های  ایمونولوژیک  یا اتوایمیون ،آسپرژیلوس  آلرژیک  برونکوپولمونری  ،پنومونیت  افزایش حساسیتی ،اختلالات  سایکوتیک  شدید  یا شرایط  طبی که در آن فرد قادر نخواهد بود  از واکنش آلرژیک جان سالم  به در ببرد ممنوع است . شروع ایمونوتراپی آلرژنی یا افزودن  بر دوز های  ایمونوتراپی  در دوران بارداری ممنوع است .

از ایمونوتراپی  آلرژنی در بیماران مبتلا  به بیماری های اتوایمیون باید خودداری  نمود  زیرا امکان  تحریک  غیر منتظره  سیستم ایمنی  وجود دارد  که منجر به شعله ور شدن بیماری خواهد بود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

سایر مطالب مفید

درمان آسم

آلرژی های غذایی

درمان رینیت آلرژیک

درمان آلرژی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

 

پاسخ