انواع آلرژی

انواع آلرژی

آیا با انواع آلرژی آشنایی دارید؟ در این مقاله دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی به این دسته از سوالات شما پاسخ می دهند.

بهترین فوق تخصص آلرژی در تهران

بهترین فوق تخصص آلرژی در تهران

آلرژی های فصلی

رینیت آلرژیک (آلرژی بینی)

رینیت آلرژیک شایع ترین آلرژی فصلی است و آلرژن های موجود در هوای آلوده می تواند باعث ایجاد آن شود. رینیت آلرژیک اغلب در سن دو سالگی آغاز می شود، همچنین در نوجوانان یا در اوایل دهه بیست سالگی هم شایع است.

سایر آلرژی های تنفسی هم می توانند بر روی سینوس ها (سینوزیت آلرژیک)، لوله های برونشیت (آسم) و ریه ها (پنومونیت) تاثیر بگذارند.

رینیت آلرژیک معمولا به صورت فصلی است و گاهی اوقات هم سینوس نامیده می شود.

دکتر پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808

رینیت حاملگی

زنان باردار گاهی اوقات رینیت آلرژیک را تجربه می کنند که این نوع، رینیت حاملگی نامیده می شود.

زنان باردار گاهی برخی از علائم فوق را بدون درد رینیت آلرژیک تجربه می کنند. این رینیت حاملگی نامیده می شود. دلیل این بیماری ناشناخته است هرچند هورمون هایی که در دوران بارداری آزاد می شوند و میزان حجم بالای خون در بارداری می توانند باعث این نوع آلرژیک شوند.

انواع-آلرژی

انواع-آلرژی

آسم

آسم نوعی واکنش غیر طبیعی در لوله های تنفسی می باشد که به دلایل مختلفی از جملهحساسیت به آلرژن های موجود در هوای آلوده مانند گرد و غبار ایجاد می شود. آسم باعث ایجاد تنگی نفس، خس خس سینه و یا سرفه می شود که معمولا این علائم در ساعات ابتدایی صبح شدیدتر می باشد. این علائم معمولا با سرماخوردگی و یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی همراه است.

آلرژی پوستی

درماتیت تماسی

این نوع آلرژی پوستی با خارش در پوست همراه است و معمولا در بزرگسالان بیشتر از کودکان است. درماتیت تماسی معمولا در اثر تماس با ماده ای مانند خز گربه یا صابون ایجاد می شود.

اگزما

اگزما معمولا در پوست بسیار خشک ایجاد می شود و در این حالت پوست همیشه احساس خارش دارد که می تواند حاد یا مزمن باشد.

کهیر

کهیر در اثر واکنش به عواملی مانند غذاهای خاص، گرده، نیش حشرات، داروها، سرما، گرما، نور و استرس عاطفی ایجاد می شود و به صورت دانه های بزرگ و قرمز روی پوست مشاهده می شوند.

آلرژی غذایی

حساسیت غذایی بیشتر در میان کودکان رایج است و از شایع ترین علل آن، حساسیت به پروتئین موجود در شیر گاو، سفیده تخم مرغ، بادام زمینی، گندم و سویا می باشد.

حساسیت غذایی معمولا در عرض 5 تا 30 دقیقه پس از خوردن غذا ایجاد می شود.

آلرژی دارویی

شایع ترین داروهای حساسیت زا مربوط به آنتی بیوتیک ها از گروه پنی سیلین هستند. سایر داروهایی که می توانند منجر به واکنش های حساسیت زا شوند عبارتند از:

    • سایر آنتی بیوتیک ها
    • آسپرین و سایر داروهای مسکن
    • داروهای بیهوشی
    • داروهای بی حسی موضعی
    • آلرژی های ناشی از حشرات

بیشترین حشراتی که باعث آلرژی می شوند شامل زنبور عسل هستند که معمولا این حشرات صلح آمیز هستند و تنها در زمانی که در معرض خطر هستند در دفاع از خود مقاومت می کنند.

در صورتی که می دانید به نیش حشرات حساسیت دارید بهتر است یک سرنگ تزریق آدرنالین به همراه داشته باشید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

همچنین بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا متوجه شوید آیا به ایمنوتراپی نیاز دارید یا خیر.

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

پاسخ

ده + سیزده =