تفاوت آسم و آلرژی

تفاوت آسم و آلرژی

برخی از افراد تصور می کنند که آسم بیماری خطرناکی است و از آن برای خود کابوسی ساخته اند در صورتی که اینگونه نیست و حدود 5 تا 8 درصد مردم ایران مبتلا به آسم هستند. گاهی وقت ها شدت آسم بسیار کم است و گاهی مواقع هم شدت آسم بیش از حد می باشد. در اغلب موارد خوشبختانه شدت آسم خفیف می باشد و وقتی شما به پزشک مراجعه کنید و تشخیص صحیح داده شود قابل درمان می باشد.

بنابراین لازم دیدیم در این مقاله به بررسی تفاوت آسم و آلرژی و تعریف جداگانه هرکدام ازآنها بپردازیم.

تفاوت-آسم-و-آلرژی

تفاوت-آسم-و-آلرژی

آسم چیست؟

آسم بیماری مرتبط با دستگاه تنفسی می باشد که بر روی مسیرهای تنفسی فرد اثر می گذارد. دیواره مجاری تنفسی فرد مبتلا به آسم ملتهب می باشد و سبب می شود تا مسیرهای هوایی تنگ تر شوند و فرد در تنفس خود دچار مشکل شود.

علائم آسم

علائم آسم معمولا به صورت موارد زیر می باشد:

  • مشکل هنگام تنفس
  • سرفه
  • تنگی قفسه سینه
  • صدای خس خس سینه به هنگام نفس کشیدن
دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

آلرژی چیست؟

آلرژی یا حساسیت به نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن به عوامل بی خطر اطلاق می شود که این عوامل عمدتا برای سایر افراد بی ضرر می باشد. آلرژی یا حساسیت یکی از شایع ترین بیماری ها در سراسر دنیا می باشد که می تواند خودش را به شکل های مختلفی از حساسیت دارویی و غذایی تا حساسیت به عوامل محیطی مانند نیش حشرات نشان دهد.

علائم آلرژی

با توجه به نوع آلرژی و قسمتی از بدن که درگیر آن می شود علائم متفاوتی می تواند ایجاد گردد مانند:

  • خارش پوست
  • ایجاد کهیر یا اگزما
  • خارش چشم
  • حالت تهوع و استفراغ
  • عطسه یا سرفه

در برخی موارد هم آلرژی بسیار خطرناک و مرگ آفرین می تواند باشد که با نام آنافیلاکسی شناخته می شود و نیاز به تزریق اپی نفرین برای درمان و کنترل آن می باشد.

تفاوت آسم و آلرژی چیست؟

ممکن است عامل بیماری آسم نوعی از آلرژی باشد. آسم بیماری است که اگر درمان مناسب برای آن صورت گیرد هر فردی می تواند به زندگی طبیعی خود مانند سایر افراد عادی ادامه دهد.

گاهی مواقع ممکن است همراه بیماری آسم انواع دیگری از آلرژی ها وجود داشته باشند و یا در خانواده فرد مبتلا به آسم انواع دیگری از آلرژی وجود داشته باشد. شما بسیاری از انواع آلرژی را می شناسید مانند ورم بهاره چشم یا خارش چشم، افرادی که عطسه و آبریزش بینی دارند یا مبتلا به رینیت آلرژیک هستند، گاهی هم بیماری کهیر یا اگزما ممکن است در خود فرد یا خانواده فرد وجود داشته باشد.

گاهی پزشک تصمیم می گیرد که برای کنترل بهتر بیماری به درمان این موارد هم بپردازد. به دلیل اینکه برخی از افراد فکر می کنند آلرژی دارند متاسفانه به سمت کلینیک های آلرژی می روند و درمان های بسیار پرمخاطره ای مانند واکسیناسیون برای آنها انجام می گیرد در صورتی که درمان آسم خیلی ساده تر از این می باشد. بنابراین آسم نه برای تشخیص و نه برای درمان نیاز به تست های پوستی و یا واکسن های آلرژی ندارد.

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردین آسم نوعی از آلرژی محسوب می شود و درمان هرکدام از آنها متفاوت می باشد. برای تشخیص و کنترل آسم و آلرژی نیاز است تا فرد به متخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی مراجعه نماید. دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در تشخیص و درمان آسم و آلرژی تبحر بالایی دارند. جهت مشاوره با ایشان می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حصل فرمایید.

پاسخ

16 − شش =