جلوگیری از حمله های آسم

جلوگیری از حمله های آسم

آسم معمولا با یک سرفه شروع می شود یا خس خس کردن سینه. پس از آن به زودی احساس تنگس نفس خواهید کرد. سرعت نفس کشیدن بالاتر رفته و کوتاه تر می شود که باعث می شود احساس تنگی نفس کنید. اینها علائم آسم هستند. در سراسر زمین بیش از 300 میلیون نفر از آسم رنج می برند و حدود 250 هزار نفر سالانه از این بیماری می میرند. اما چرا انسان ها دچار آسم می شوند و چطور این بیماری می تواند مرگبار باشد؟

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

آسم چیست؟

آسم دستگاه تنفسی را تحت تاثیر قرار می دهد به خصوص راه های هوایی کوچکتر از قبیل نایژه و نایژک ها. این راه های هوایی یک لایه پوشش درونی دارند که مخاط نامیده می شود که با یک لایه ماهیچه صاف احاطه شده است. در کسانی که آسم دارند، راههای هوایی به طور مزمنی متورم هستند که این می تواند آنها را نسبت به بعضی متحرک ها فوق العاده حساس کند.

محرک های آسم چه هستند؟

برخی از محرک های آسم عبارتند از: دود دخانیات، گرده گل ها، گرد و خاک، رایحه و عطرها، ورزش، هوای سرد، استرس و حتی یک سرما خوردگی معمولی.

جلوگیری-از-حمله-های-آسم

جلوگیری-از-حمله-های-آسم

هنگامی که افراد مبتلا به آسم در معرض این محرک ها قرار می گیرند یک حمله آسم یا تشدید در علائم ممکن است اتفاق بیفتد. اما دقیقا چگونه چنین عوامل روزمره ای باعث حمله آسم می شوند؟

اگر فردی که آسم دارد در معرض یکی از محرک ها قرار گیرد حلقه های صاف ماهیچه که دور راههای هوایی کوچک در ریه ها هستند منقبض شده و باریک می شوند. به طور همزمان محرک هم تورم را بیشتر می کند که باعث می شود غشای مخاطی متورم تر شده و مخاط بیشتری ترشح شود. در حالت عادی بدن از این مخاط برای به دام انداختن و پاک کردن ذرات مثل گرده یا گرد و خاک استفاده می کند ولی در حین یک حمله آسم این باعث مسدود شدن راههای هوایی باریک می شود که تنفس را حتی مشکل تر می کند. این تاثیرات منجر به علائم آسم می شود. انقباض ماهیچه صاف باعث احساس تنگی قفسه سینه می شود. مخاط اضافی و تورم افزایش یافته می تواند موجب سرفه گردد و صدای خس خس کردن به این دلیل اتفاق می افتد که راههای هوایی تنگ شده اند و هوا وقتی از جای باریک عبور می کند سوت می کشد. این علائم ممکن است باعث شود فرد احساس کند هوا به او نمی رسد اما برخلاف تصور هنگام یک حمله آسم، تورم می تواند بازدم را از دم یا به داخل کشیدن هوا سخت تر کند. در گذر زمان این موجب وجود میزانی هوای اضافی در ریه می شود، پدیده ای که به نام تورم ریه بالا شناخته می شود.

گیر افتادن هوا در ریه ها بدن را مجبور می کند بیشتر کار کند تا هوا را از آنها داخل و خارج کند که در گذر زمان منجر به کاهش اکسیژن رسانی به ارگان ها و بافت های بدن می شود. گاهی اوقات در حمله های آسم شدید و درمان نشده بدن نمی تواند به این وضعیت ادامه دهد که می تواند منجر به مرگ ناشی از فقدان اکسیژن شود. بنابراین در چنین شرایطی مراجعه به متخصص آلرژی ضروری است.

جلوگیری از حمله های آسم

یک راه کم کردن وجود محرک ها می باشد ولی تماس با محرک ها همیشه قابل کنترل نیست ولی افشانه ها یعنی ابتدایی ترین داروها برای آسم می توانند به بیماران کمک کنند که علائم آسم را کنترلو همزمان از آن جلوگیری کنند. افشانه ها دارو را به مناطق تحت تاثیر به صورت اسپری مایع یا پودر ریز انتقال می دهند تا مشکل را سر منشا آن درمان کنند. این داروها در دو دسته مختلف وجود دارند.

  • داروهای تسکین دهنده که علائم را سریعا مداوا می کنند و حاوی بتاآگونیست ها هستند. بتاآگونیست ها ماهیچه های ملتهب را شل می کنند و اجازه می دهند راههای هوایی باز شوند تا هوای بیشتری بتواند در ریه ها داخل و خارج شود.
  • گونه دیگر افشانه ها به عنوان داروهای پیشگیری از آسم عمل می کنند که علائم آسم را برای طولانی مدت درمان می کنند و حاوی کورتیکواستروئیدها هستند. کورتیکواستروئیدها حساسیت راه هوایی و تورم را کاهش می دهند در نتیجه آسم تحت کنترل قرار می گیرد. آنها همچنین در پیشگیری از زیان های بلند مدت ناشی از تورم مزمن که می تواند باعث زخم شدن راههای هوایی شود حیاتی هستند.

نتیجه گیری

افشانه ها به عنوان داروهای بسیار موثر در جلوگیری از حمله های آسم شناخته می شوند و به افراد بسیاری کمک می کنند تا زندگی بهتری داشته باشند. با وجود اینکه ما پیشرفت زیادی در روش پیشگیری و درمان آسم داشتیم اما هنوز دلایل اصلی ایجاد آن را نمی دانیم. ما در حال حاضر بر این باوریم که ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی در آن نقش دارند که به احتمال زیاد از اوایل دوران کودکی می توانند اثرگذار باشند. تحقیقات اخیر نشان داده است وقوع آسم حتی با فقر مرتبط می باشد که می تواند ناشی از عواملی باشد که از تماس زیاد با آلاینده ها و محرک های محیطی گرفته تا مشکل در دسترسی به مراقبت های پزشکی و درمان را شامل می شود. همانطور که دانش ما از آسم بیشتر می شود می توانیم به یافتن روش های بهتر برای شاد و سالم نگه داتن راههای هوایی ادامه دهیم. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

15 − 4 =