حساسیت دارویی

حساسیت دارویی

آیا شما تا به حال حساسیت دارویی  را تجربه کرده اید ؟ علائم حساسیت به دارو چیست و با چه راهکار هایی می توان  درمان آلرژی دارویی انجام شود . حساسیت دارویی می تواند شرایط ناراحت کننده ای را برای فرد ایجاد کند اگر شما هم با این علائم آشنا هستید بهتر است مقاله زیر بخوانید  . حساسیت دارویی به آموکسی سیلین و آنتی بیوتیک ها بیشتر شایع می باشد . در این مقاله دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در رابطه با راهکار های تشخیص و درمان آلرژی به دارو ها صحبت می کنند .

عوامل خطر ساز واکنش های نامطلوب داروها شامل تماس قبلی ،واکنش قبلی ،سن (20-49) ،روش مصرف (تزریقی یا موضعی )،دوز (بالا )،و زمان بندی  تجویز ددوز ها (متناوب)همچنین استعداد ژنتیکی (استیلاتور های آهسته) هستند . به نظر نمی رسد اتوپی  مستعد کننده  واکنش های آلرژیک  نسبت به ترکیبات با وزن مولکولی پایین  در بیماران باشد . ولی خطر واکنش جدی در بیماران  اتوپیکی  که دچار  واکنش آلرژیک  شوند ، به طور قابل ملاحظه بالاتر است .  همچنین به نظر می رسد  بیماران اتوپیک  بیشتر در معرض  خطر واکنش های  آلرژی  کاذب  ناشی  از مواد  حاجب اشعه  باشند . فارماکودینامیک  نقش مهمی  در شناسایی  افراد در معرض  خطر واکنش  نسبت  به یک داروی خاص دارد.

حساسیت دارویی

حساسیت دارویی

تشخیص آلرژی به دارو ها

شرح حال دقیق طبی قدم مهم اول در ارزیابی یک بیمار  مبتلا به واکنش  نامطلوب  احتمالی است دارو های مشکوک و دوز آن ها ،روش مصرف ،سابقه  تماس  و تاریخ تجویز آن ها باید  تعیین شود . به علاوه  بیماری های زمینه ای کبدی  یا کلیوی  ممکن است روی متابولیسم  دارو اثر بگذارند . توصیف دقیق  واکنش های قبلی  ممکن است  زمینه ای برای  تشخیص  ماهیت واکنش  نامطلوب  به دارو فراهم  کند . تمایل یک دارو خاص  در ایجاد  واکنش  مشکوک می تواند  با اطلاعات  موجود در Drug Eruption ،Referene Manual Physicians Desk  Reference  چک شود یا مستقیما  از کارخانه دارو  پرسیده شود .  به هر حال مهم است به خاطر  داشته باشیم  که شرح حال  ممکن است  غیر قابل  اعتماد باشد ، و بسیاری  از موارد به طور  نامناسب  بر چسب  ابتلا به آلرژی دارویی  به بیماران  زده شده است . این برچسب  می تواند  منجر به پرهیز  از استفاده  از یک دارو  یا کلاس دارویی  مورد نیاز شود . علاوه بر این ،تکیه  کردن بر شرح حال  تنها می تواند  منجر به  استفاده بیش از حد  از دارو ها یی شود  که برای موارد خاص  در نظر گرفته می شوند ،مانند استفاده  از وانکومایسین در  بیمارانی  که به پنی سیلین  آلرژی دارند . حدود 80 درصد  بیماران با تاریخچه آلرژی به پنی سیلین  در آزمایش  شواهدی  از انتی بادی IgE اختصاصی پنی سیلین ندارند .

دکتر پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام
تلگرام

تست پوستی سریع ترین  و حساس ترین  روش تشخیصی  حضور آنتی بادی  های IgE  علیه آلرژن خاص  است . این تست  می تواند با ترکیبات  دارای  وزن مولکولی  زیاد مانند آنتی سرم  خارجی ،هورمون ها ،آنزیم ها  و توکسویید ها انجام شود . تست پوستی قابل اعتماد  توسط پنی سیلین قابل انجام است ولی با بیشتر انواع آنتی بیوتیک ها  این طور نیست . واکنش نامطلوب داروها  ناشی از متابولیت ها  بیش از ترکیب  اصلی ایمونولوژیک  است  و متابولیت ها برای اغلب دارو ها به جز پنی سیلین شناسایی نشده اند . علاوه  بر اینم بسیاری  از متابولیت های ناپایدار هستند  یا باید  با پروتئین  های بزرگتر  ترکیب شوند  تا برای  تشخیص مفید  باشند .  در تفسیر  نتایج مثبت  و منفی آزمون  باید  احتیاط شود ،چون بعضی از دارو ها  می توانند  باعث القا  واکنش های محرک غیر  اختصاصی شوند . علی رغم اینکه  یک واکنش  کهیری وجود آنتی بادی IgE   اختصاصی دارو  دارو را مطرح می کند ،نتیجه منفی تست پوستی  رد کننده  حضور چنین  آنتی بادی  هایی نیست ،زیرا ایمونوژن  مربوط ممکن است  در  راژین تست نشده باشد .

درمان حساسیت دارویی

حساسیت زدایی اختصاصی  که شامل مصرف پیشرونده  یکک ماده آلرژی زا برای هدایت کردن  سلول های موثر  به سمت  واکنش دهی کمتر  است ، در بیمارانی که آنتی بادی  IgE  علیه یک داروی خاص داشته باشند و داروی جایگزین مناسب  دیگری در دسترس  نباشد ،استفاده می شود . پروتکل  های اختصاصی  برای بسیاری از دارو ها  ایجاد شده اند . حساسیت زدایی  باید در یک مرکز بیمارانی معمولا مشاوره  با فوق تخصص آلرژی  انجام شود  و وسایل احیا هر لحظه در دسترس باشند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

سایر مطالب مفید

درمان آسم

آلرژی های غذایی

آنافیلاکسی

درمان آلرژی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

پاسخ