حساسیت پوستی به نیش حشرات

حساسیت پوستی به نیش حشرات

به طور حتم هر فردی تا به حال دچار گزش حشرات شده است ،این احساس ناخوشایندی است که ممکن است کودکان تحملآن را نداشته باشند .  به چه دلیل برخی از کودکان به نیش پشه حساسیت دارند ؟ چه راهکار هایی وجود دارد تا بتوان از نیش پشه در کودکان جلوگیری کرد . درمان ورم ناشی از نیش پشه در کودکان چیست ؟  در این مقاله دکتر پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی  در رابطه با راهکار های تشخیص و درمان آلرژی به حشرات صحبت می کنند . اگر شما هم مایل به دانستن علل درمان  گزش حشرات هستید حتما مقاله زیر را مطالعه فرمایید .

پاسخ های های آلرژیک به گزش یا ،به ندرت گاز گرفتن حشرات از واکنش های محدود به پوست  تا آنافیلاکسی سیستمیک متغیر است . واکنش های آلرژیک ناشی از استنشاق ذرات معلق حشرات منجر به علائم حاد و مزمن تنفسی به صورت رینیت فصلی یا دائمی ،کنژیکتویت و آسم  می شوند .

حساسیت پوستی به نیش حشرات

حساسیت پوستی به نیش حشرات

سبب شناسی حساسیت پوستی به نیش حشرات

اکثر واکنش ها به گاز گرفتن یا گزش حشرات مانند آنها که ناشی از پشه ،مگس ،و کک هستند ،محدود به ضایعه مجزای اولیه در ناحیه گزش بوده و منجر به پاسخ آلرژیک نمی شوند . گزش یا گاز گرفتگی حشرات گاهی باعث واکنش های موضعی شدید یا سیستمیک می شود که ممکن است بر پایه واکنش های افزایش حساسیت فوری یا تاخیری باشد ،پاسخ های آلرژیک  سیستمیک به حشرات به طور معمول مرتبط با پاسخ های به واسطه ایمونوگلوبولین E  است که عمدتا توسط گزش حشرات سمی یا سایز نازک بالان و به ندرت کنه ،عنکبوت  و عقرب ایجاد می شود . اعضای راسته نازک بالان شامل apids (زنبور عسل ،زنبور درشت )، Vespids و  Formicids (مورچه آتشی و harvester) ،هستند . در بین حشرات بالدار نیش زننده Yellow jacket  ها از نظر گزش بدنام ترین آن ها هستند زیرا  مهاجم بوده و زمین ساکن هستند و اطراف محال های فعالیت های مرتبط با غذا پرسه می زنند .

پاسخ های آلرژیک به واسطه IgE نسبت به ذرات معلق در هوا که مشتقات حشرات را حمل می کنند در ایجاد علائم فصلی یا دائمی درگیر کننده راه های هوایی فوقانی و تحتانی دخالت دارند . آلرژی فصلی با قرار گرفتن در معرض تعدادی از حشرات ،به خصوص حشرات آبزی مانند Caddisfly  و بید یا مگس برکه ،در زمانی است که شفیره لارو و مگس بالغ در هوا هستند . آلرژی دائمی به حساسیت به حشراتی مانند سوسک و پینه دوز و مایت گرد و غبار منزل نسبت داده می شود که از نظر تکامل نژادی بیشتر منسوب به عنکبوتیان هستند تا حشرات و به جای شش پا هشت پا دارند .

دکتر پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام
تلگرام

بیماری زایی حساسیت پوستی به نیش حشرات

پاسخ های پوستی موضعی به گزش حشرات عمدتا توسط مواد وازواکتیو یا مواد محرک مشتق از بزاق حشرات ایجاد  می شود و به ندرت به دلیل پاسخ های همراه  IgE رخ می دهند . واکنش های آلرژیک با واسطه IgE علیه پروتیئن های غدد بزاقی حشرات گزنده مانند پشه گزارش شده ولی ناشایع هستند .

تشخیص آلرژی به حشرات

تشخیص آلرژی ناشی از گزش و گاز گرفتگی حشرات معمولا بر اساس شرح حال تماس ،علائم شاخص  ،و یافته های فیزیکی مطرح می شود . بخشی از تشخیص آلرژی به نازک  بالان بر اساس شناسایی IgE اختصاصی سم توسط تست پوستی پریک است . دلایل اولیه پیگیری انجام تست تایید واکنش دهی  در مواردی است  که انجام ایمونوتراپی علیه سم (VIT) مد نظر است یا وقتی از نظر بالینی تایید افزایش حساسیت به سم به عنوان علت واکنش ضروری است .

 درمان آلرژی به حشرات

در واکنش های پوستی موضعی ناشی از گزش و گازگرفتگی حشرات ،درمان  با کمپرس سرد ،دارو های موضعی جهت رفع خارش ،و گاهی استفاده از آنتی هیستامین های سیستمیک  و مسکن های خوراکی مناسب است . نیش باید به دقت با استفاده از خراش و با احتیاط از نظر فشار ندادن کیسه زهر ،که ممکن است باعث تزریق سم بیشتری شود ،برداشته شود . احتمالا به دلیل عملکرد آنتی باکتریال محتویات سم ،محل گزش به ندرت عفونی می شود . وزیکول  به جا مانده از گزش مورچه آتشی که توسط خراش باز شده باشد باید  جهت جلوگیری از عفونت ثانویه تمیز شود .

واکنش های آنافیلاکتیک بعد از گزارش نازک بالان دقیقا مانند آنافیلاکسی ناشی از هر علت دیگر ،درمان می شوند . درمان ممکن است شامل اکسیژن ،اپی نفرین ،سالین داخل وریدی ،استرویید ها ،انتی هیستامین ها و سایر درمان ها باشد . ارجاع به یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی برای بیمارانی که دچار یک واکنش پوستی منتشر یا واکنش منتشر به  یک گزش حشره شده باشند ،نیاز به آموزش درباره چگونگی پرهیز و درمان اورژانس دارد . ممکن است این افراد کاندید VIT  باشند ،یا وضعیتی داشته باشند که بتوانند درمان آنافیلاکسی را پیچیده کند .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

سایر مطالب مفید

راهنمای استفاده از قطره های موضعی چشمی

درمان آسم

آلرژی های چشمی

آلرژی های غذایی

آنافیلاکسی

کهیر و آنژیوادم

درمان آلرژی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

پاسخ

19 − شانزده =