خطرات آلرژی در دوران بارداری

خطرات آلرژی در دوران بارداری

برخی از مادران باردار در دوران بارداری حتی زمانی که سرماخوردگی ندارند، دچار احتقان و گرفتگی بینی می شوند که به این حالت رینیت آلرژیک بارداری گفته می شود. ممکن است انواع آلرژی ها مانند آلرژی فصلی، کهیر حاملگی، آلرژی پوستی و آلرژی فصل بهار در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی ایجاد شوند که به جنین آسیب برسانند. به همین علت پیشگیری و درمان آلرژی اهمیت زیادی در دوران بارداری دارد. مصرف قرص های ضد حساسیت، هم می تواند مفید باشد و هم می تواند عوارضی را بوجود آورد. به همین دلیل این آلرژی باید تحت نظر پزشک درمان شود.

آلرژی فصلی در دوران بارداری

در فصل بهار به خاطر گرده افشانی گیاهان و هاگ ها در هوا، آب ریزش بینی، عطسه و خارش چشم ها افزایش پیدا می کند. این علائم موجب افزایش تورم بینی، که در دوران بارداری هم وجود دارد، می شود. یکی از روش های جلوگیری از بروز حساسیت دوری کردن از عوامل و موادی هستند که باعث شروع حساسیت می شوند. زیرا سیستم ایمنی بدن در برابر عوامل حساسیت زا عکس العمل نشان می دهد. از باز کردن پنجره ها در این فصل خودداری کنید و به جای آن، از سیستم سرمایشی استفاده کنید. بعد از ورود به منزل حتما حمام کنید تا گرده های روی موهای شما از بین برود. لباس های خود را برای خشک کردن بیرون از منزل آویزان نکنید.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند، با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه به دکتر نیما پروانه با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808 همچنین می توانید از صفحه اینستاگرام دکتر پروانه دیدن فرمائید.

 تنگی نفس در دوران بارداری

زنان به طور طبیعی در دوران بارداری تنگی نفس دارند، ولی حدود 70% از افرادی که مبتلا به تنگی نفس هستند، حساسیت دارند. کنترل نادرست تنگی نفس باعث می شود جنین از داشتن اکسیژن محروم شده و منجر به زایمان زودهنگام، رشد کم و کاهش وزن جنین شود. همچنین باعث افزایش فشار خون شده و منجر به رشد کم جنین و نارس شدن آن می شود.

کهیر در دوران بارداری

یکی از موارد شایع در دوران بارداری، ایجاد کهیر، خارش و قرمزی پوست است. کهیر ممکن است در اثر عوامل آلرژیک در فرد ایجاد شود. این عوامل می تواند مختلف باشد و محرک های غذایی و تنفسی می تواند سبب ایجاد و یا تشدید کهیر شود.

خطرات آلرژی در دوران بارداری

خطرات آلرژی در دوران بارداری

استفاده از داروهای ضد حساسیت در دوران بارداری

در صورت اینکه حساسیت باعث مختل شدن روند خورد و خوراک و خواب شما شده باشد، برای استفاده از قرص های ضد حساسیت باید حتما با پزشک خود مشورت کنید. معمولا در سه ماهه اول بارداری استفاده از داروهای غیر ضروری توصیه نمی شود ولی در 6 ماهه آخر بارداری استفاده از داروهای ضد حساسیت مجاز می باشند.

نکات مهم در پیشگیری از آلرژی

  • دوری کردن از تماس با مواد حساسیت زا یکی از اصلی ترین راه های پیشگیری و کنترل آلرژی می باشد.
  • اجتناب از نزدیک شدن به حیوانات خانگی مخصوصا در هنگام خواب
  • استفاده از اسپری های سالین یا آب نمک استریل
  • استفاده از تهویه هوا برای حذف عوامل حساسیت زا و همچنین کنترل رطوبت هوا
  • بستن پنجره ها بخصوص در فصل گرده افشانی گیاهان و هنگام وزرش باد شدید
  • استفاده از ماسک در هنگام خروج از خانه
  • تعویض لباس ها و دوش گرفتن و شستشوی موهای سر هنگام مراجعت به خانه
  • پرهیز از مصرف دخانیات
  • از قرار گرفتن در معرض آلاینده های صنعتی و آلاینده های ناشی از وسایل نقلیه خودداری کنید.

پیشنهاد می شود برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر به دکتر پروانه بهترین فوق تخصص آلرژی درتهران مراجعه نمائید.

پاسخ

هفده − نه =

Call Now Button