درمان بیماری آلرژیک

درمان بیماری آلرژیک

آلرژی در فرد سبب تغییرات بسیاری می گردد ،این تغییرات گاه سخت و تحمل ناپذیر است . دکتر پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در رابطه با رهکار های درمانی  بیماری آلرژیک ،درمان آلرژی بینی ،درمان الرژی فصلی و… صحبت می کنند .

درمان بیماری آلرژیک

درمان بیماری آلرژیک

درمان دارویی بیماری آلرژیک

درمان دارویی بیماری آلرژیک با کمک ترکیبات  آدرنرژیک . این دارو ها از طریق  تحریک رسپتور های سطح سلولی  آلفا و بتا  آدرنرژیک  در بافت های  هدف گوناگون  اثر  خویش را اعمال می کنند . این رسپتور ها متعلق  به خانواده  بزرگ رسپتور های زوجی  پروتئینG  هستند . در مجموع تحریک رسپتور  الفا  آدرنرژیک  منجر به  پاسخ های تحریکی  همچون انقباض  عروقی می شود  در حالی  که با تحریک  بتا  آدرنرژیک  پاسخ های مهاری همچون اتساع  عروقی رخ می دهد ، رسپتور های آلفا  آدرنرژیک  به رسپتور های الفا 1 و الفا 2 آدرنرژیک  تقسیم می شوند .

ترکیبات آنتی کولینرژیک

دارو های آنتی کولینرژیک  رفلکس های واگ را از طریق عملکرد  آنتا گونیسم  استیل  کولین در سطح  رسپتور های موسکارینی  مهار می کنند .  از میان آنتی کولینرژیک های  موجود  ایپراتروپیوم  بروماید  بیشترین استفاده را دارد . این ترکیب   چهار ظرفیتی  است که به سختی  از سطوح  مخاطی جذب می شود و  به راحتی  از سد خونی  مغزی عبور  نمی کند .

دکتر پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

آنتی هیستامین ها

رها سازی هیستامین  و تاثیر آن بر بافت  های مجاور  مقدم  بر ایجاد  علائم کلاسیک مرتبط  با پاسخ رینیت آلرژیک است . در نتیجه  آنتی هیستامین ها به وفور  برای درمان بیماری آلرژیک  به کار برده می شوند .  هیستامین اثرات  خود را از طریق  اتصال با یکی  از چهار رسپتور خود  اعمال می کند اثرات  هیستامین ایجاد  شده از طریق  اتصال با رسپتور  H1  بیش از همه  با التهاب  آلرژیک از جمله  درد ،خارش اتساع  عروقی ،افزایش  نفوذ پذیری عروقی  ،انقباض عضلات  صاف  ،تولید خلط و تحریک انتهای عصبی  پارا سمپاتیک و رفلکس ها مرتبط است .

آنتی هیستامین های خوراکی  به خوبی  جذب شده  و طی 12 ساعت  به حداکثر غلظت  سرمی می رسند . دارو  در بافت  به غلظت  های بالایی می رسد  به همین  خاطر در رفع  پایدار واکنش  های کهیر و اریتم  حتی پس از  کاهش  بارز سطوح  سرمی نقش دارد . بیشتر آنتی  هیستامین ها  توسط  سیستم  آنزیمی  سیتوکروم P450 کبدی  متابولیزه  می شوند . پاکسازی هیستامین ها  در بیماران  مبتلا به نارسایی  کبدی  و یا در  مصرف  همزمان  دارو های  مهار کننده  این مسیر  ممکن است کاهش یابد .

برخی آنتی هیستامین ها مانند هیدروکسی  زین  و لوراتادین  به  متابولیت  هایی که از نظر  بالینی فعال هستند تبدیل می شوند .  تاثیر آنتی  هیستامینی  در درمان رینوکونژونکتیویت آلرژیک  فصلی و سالپا به خوبی  به اثبات رسیده  است .  از نظر رفع علائم  آلرژیک بینی  در مقایسه  با کرومولین  سدیم ،آنتی  هیستامین ها  موثر تر اما به وضوح نسبت به  کورتیکواستروئید های داخلی بینی  تاثیر کمتری دارند .  ارتقا اثر بخشی  انتی هستامین  ها در رفع  علائم رینیت آلرژیک  در همراهی  با دکونژستان ها در بازار  موجود است .  علاوه بر این  نشان داده  شده است  که آنتی  هیستامین ها   در درمان  کهیر و آنژیوادم  حاد و مزمن  مفید هستند . در زمینه درمان آسم  ،اثرات بالینی  بارز  در  مصرف دوز های معمول آنتی هیستامین  به سختی ثابت شده اند ،مگر از طریق کنترل بهتر علائم آلرژیک بینی تا  حدودی بهبودی  رخ دهد .

در کودکان آنتی هیستامین  های نسل  دوم در درمان بیماری آلرژیک  ارجح هستند . زیرا اثرات  خواب آور  و آنتی کولینرژیک  قابل اغماض در مقایسه  با آنتی  هیستامین های  نسل اول  بدون کاهش  در اثر بخشی درمانی دارند . بیشتر آنتی  هیستامین های  نسل دوم  به صورت  مصرف یک بار در روز  موثر هستند  و در نتیجه  از طریق  سهولت مصرف  ممکن است  در پذر ش بهتر  درمان از سوی  بیمار نقش داشته باشند .  عوارض  جانبی که اغلب  در مصرف ترکیبات  نسل دوم  به وقوع می پیوندد ،شامل  عوارضی  از جمله اختلال  کارایی  و اثرات  آنتی  کولینرژیک است که  در مورد آنتی  انتی هیستامین  هاتی نسل  اول شرح داده شده است .  عوارض جانبی  آنتی کولینرژیک  که ممکن است  به وقوع  بپیوندند  شامل خشکی دهان  و چشم ها ، احتباس ادراری ، یبوست ،تحریک  پذیری ، عصبی  شدن تپش قلب  و تاکی  کاردی  است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

سایر مطالب مفید

درمان آسم

آلرژی های غذایی

درمان رینیت آلرژیک

درمان آلرژی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

پاسخ