درمان حساسیت غذایی

درمان حساسیت غذایی

مسلما وقتی یک ماده غذایی در بدن ما ایجاد علائم نامطلوبی می کند و پزشک تشخیص می دهد یک آلرژی غذایی مطرح می باشد پس از شناسایی عامل مقصر در بروز حساسیت غذایی، بهترین روش برای درمان حساسیت غذایی حذف آن ماده غذایی از وعده های روزانه می باشد.

درمان-حساسیت غذایی

درمان-حساسیت غذایی

تشخیص حساسیت غذایی

یکی از اقداماتی که متخصص آلرژی می تواند در تشخیص عامل بروز آلرژی غذایی انجام دهد، تست پوستی آلرژی  می باشد. عصاره یا قطره های آلرژن های روی پوست قرار داده می شوند و خراش کوچکی بر روی آنها داده می شود و پس از 10 تا 15 دقیقه مشاهده می بینیم که آیا قطر واکنش کهیر و برافروختگی که در آن ناحیه ایجاد شده است به چه صورت است و در نهایت این تست توسط متخصص ایمونولوژی تفسیر می شود. اما به خاطر داشته باشد این تست های آزمایشگاهی تست های کمک کننده هستند و تشخیص قطعی با معاینه و شرح حال بیمار و سن بالینی به دست می آید.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

به طور مثال در مورد آلرژی پروتئین های شیر گاو گاهی با تست های پوستی منفی مواجه می شویم و دلیل آن این است که حساسیتی که در اثر پروتئین شیر گاو بروز می کند از نوع آلرژی واقعی وابسته IGE نیست تا در تست های پوستی نمایان شود. اینها در واقع آلرژی هایی دارند که وابسته به سلول های ایمنی نوع T است پس لزوما تست پوستی منفی ردکننده نیست.

اما در رابطه با واکنش های واقعی که وابسته به IGE هستند مانند کهیر باید گفت که در این مواقع تست های پوستی کمک بیشتری می کنند و وقتی تست پوستی مثبت شود نیاز است توسط متخصص آلرژی تفسیر شود که آیا این تست پوستی مثبت با این آلرژی غذایی ارتباطی دارد یا خیر.

درمان حساسیت غذایی

در مورد شیرخوارانی که حساسیت به پروتئین شیر گاو دارند اولین اقدام قطع کامل لبنیات مختلف مانند شیر، کره، ماست، دوغ، کشک، خامه و بستنی می باشد زیرا تمام این مواد از منبع پروتئین شیر گاو به دست می آیند. همچنین لازم است مادر در دوران شیردهی هم مصرف این مواد را قطع کند.

اما نکته قابل توجه این است که کودکانی که به جای شیر مادر، شیر خشک مصرف می کنند چه کاری باید انجام دهند؟

شیر خشک های معمولی حاوی پروتئین شیر گاو می باشد بنابراین اولین قدم دادن شیر خشک های مخصوصی است که از پروتئین های هیدرولیز شده تهیه شده اند یعنی پروتئین ها شکسته شده و ذرات کوچکتری از آنها ایجاد می شوند که این شیر خشک های مخصوص با نام شیر خشک های هایپوآلرژن یا HA نیز شناخته می شوند و بسیاری از برندها این نوع شیر خشک ها را تولید می کنند.

اما برخی از کودکان مبتلا به حساسیت نسبت به شیر گاو حتی این نوع شیر خشک را هم نمی توانند تحمل کنند و در این صورت باید شیر خشک های مخصوصی استفاده شوند که مشتق از اسیدهای آمینه هستند و این پروتئین ها به طور کامل شکسته شده اند.

نتیجه گیری

در نهایت به طور کلی باید گفت درمان حساسیت غذایی عبارت است از حذف عامل مقصر بعد از شناسایی آن و درمان های دارویی برای علائمی که به وجود آمده اند.

پاسخ

18 − 13 =