دلایل حساسیت فصلی

دلایل حساسیت فصلی

آیا می دانید به چه دلایلی افراد در برخی فصول سال به خصوص بهار دچار حساسیت فصلی می شوند؟ با علائم و دلایل حساسیت فصلی آشنا هستید؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی این علائم و دلایل آن بپردازیم.

دلایل-حساسیت-فصلی

دلایل-حساسیت-فصلی

چرا برخی مردم به حساسیت فصلی دچار می شوند؟

دلیل ایجاد حساسیت فصلی به دلیل سیستم ایمنی بدن می باشد. حساسیت فصلی که به آن تب یونجه یا التهاب غشای مخاط بینی نیز می گویند عکس العمل بیش از حد سیستم ایمنی بدن به عواملی است که خطرناک و مضر نیستند. گرده های گیاهان و درختان، هاگ های قارچ ها و کپک ها به مخاط بینی وارد می شوند و بدن ما به این گرده ها حمله می کند. از علائم آلرژی فصلی می توان به آبریزش بینی، عطسه، گرفتگی بینی، متورم شدم چشمان و احساس خارش در گلو می باشد.

سیستم ایمنی بدن قابلیت یادآوری نیز دارد به این معنی که هنگامی که یک ماده خارجی به عنوان عاملی تهدید کننده شناسایی شد گلبول های سفید نوعی پادتن خاص ترشح می کنند که در حمله بعدی آنها را شناسایی کنند و این باعث می شود که سلول های بدن مواد شیمیایی ملتهب کننده مانند هیستامین آزاد کنند که با تحریک سلول های عصبی و رگ های خونی غشای مخاطی باعث تورم و نشت مایع از آنها شود به عبارتی دیگر باعث خارش، عطسه، گرفتگی و آبریزش بینی می شود.

دکتر پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808

آلرژی اغلب برای اولین بار در سنین کودکی بروز می کند. آلرژی معمولا در برخی خانواده ها بیشتر وجود دارد بنابراین یکی از دلایل آن وراثت می باشد. در حقیقت نقص در یک ژن که سیستم ایمنی بدن را کنترل می کند باعث بروز آلرژی می شود. محیطی که فرد در آن بزرگ شده هم در بروز حساسیت فصلی نقش دارد. در کودکی در معرض مواد حساسیت زا قرار گرفتن باعث می شود که ما کمتر به آلرژی دچار شویم. افرادی که در مزارع و خانواده های پرجمعیت و کشورهای در حال توسعه بزرگ شدند کمتر احتمال ابتلا به آلرژی فصلی دارند.

یک فرضیه حاکی از آن است که کودکانی که در مناطق روستایی بیشتر در معرض میکروب ها و انگل ها هستند کمتر به حساسیت فصلی دچار می شوند واین یعنی اگر سیستم ایمنی در معرض انواع مختلفی از میکروب ها قرار نگیرد خودش را با دفاع در برابر مواد بی ضرر مانند گرده گل ها سرگرم می کند.

فرضیه دیگر این است که سیستم ایمنی که به وسیله مجموعه ای از عوامل بیماری زا تحریک شده باشد کمتر به عوامل حساسیت زا واکنش نشان می دهد.

به دلیل اینکه ما اغلب در معرض گرده گل ها هستیم بنابراین یکی از عوامل حساسیت زای رایج می باشد. اما موادی مانند گرد و غبار، موی حیوانات، نیش حشرات، برخی داروها و بعضی غذاها می توانند باعث تحریک سیستم ایمنی بدن و آلرژی شوند.

یک واکنش آلرژیک می تواند به یک آنافیلاکسی هم تبدیل شود که معمولا با تورم شدید، تنگی نفس، افت شدید فشار خون همراه است و می تواند مرگ بار باشد. همچنین بدن می تواند واکنش آلرژیک به سمت خودش داشته باشد که باعث اختلالات خود ایمنی  مانند ام اس، سل و دیابت نوع اول می شود.

اما حتی داشتن علائم غیرکشنده نیز می توانند باعث دردسر شما شوند بنابراین لازم است درمان شوید.

داروها می توانند به کاهش علائم به شما کمک کنند. رایج ترین داروها از چسبیدن هیستامین ها به سلول ها جلوگیری می کنند و این آنتی هیستامین ها التهاب را متوقف می کنند. همچنین  می توانند تا حدودی فعالیت سیستم ایمنی بدن را کنترل کنند.

راه حل دیگر ایمنوتراپی است یعنی در معرض قرار دادن عمدی و کنترل شده بدن به مقادیر رو به افزایش مواد حساسیت زا می باشد که می تواند به سیستم ایمنی ما بفهماند که این مواد خطرناک نیستند.

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

پاسخ

هفده − 16 =