رابطه اضطراب با آلرژی

رابطه اضطراب با آلرژی

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید آلرژی یا حساسیت های فصلی یا غذایی ارتباط مستقیمی با اضطراب و افسردگی دارد. اما این بدان معنا نیست که هر فردی به آلرژی مبتلا است حتما افسرده و مضطرب می باشد یا بالعکس. در واقع اضطراب می تواند یکی از عوامل بروز آلرژی نیز باشد. کسانی که دچار حملات آلرژی بیشتر شوند خلق و خوی منفی تری از خود بروز می دهند و همین مساله موجب تشدید آلرژی می شود.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند، با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه به دکتر پروانه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

 

آلرژی چیست؟

آلرژی در واقع یک واکنش افراطی بدن نسبت به عوامل مختلفی می باشد. واکنش های آلرژیک بیشتر در قسمت های از بدن مانند چشم، بینی و ریه بروز می کند. عاملی که موجب بروز واکنش های آلرژیک شود آلرژن نام می گیرد. بنابراین آلرژی یک پاسخ نادرست ایمنی به موادی است که به صورت طبیعی کاملا بی خطر می باشند.

اضطراب در کودکان

کودک مضطرب یا مبتلا به اختلالات اضطرابی یک سری نشانه هایی از خود بروز می دهد که شایع ترین آنها ترس شدید یا مبالغه آمیز و افراطی از تاریکی و تنهایی و مواردی که تمامی کودکان از آن می ترسند. کودکانی که همزمان با اختلالات اضطرابی، آلرژی یا حساسیت غذایی هم از خود بروز می دهند.

رابطه بین اضطراب و بروز آلرژی

دو نشانه غیرشایع اضطراب یکی حمله های سرفه های آسمی و آلرژی غذایی هم وجود دارد که اخیر کشف شده که در کودکان مضطرب بسیار بیشتر می باشد. این کودکان ممکن است سردرد یا دل دردی داشته باشند که به آلرژی غذایی نسبت داده می شوند ولی در واقع اضطراب این نشانه اضطراب می باشد.

رابطه اضطراب با آلرژی

رابطه اضطراب با آلرژی

رابطه بین حساسیت غذایی و اضطراب

اضطراب باعث بروز دو اثر متناقض در بدن می شود:

  • تضعیف سیستم ایمنی بدن
  • تحریک و افزایش فعالیت سیستم ایمنی بدن

در کودکان مبتلا به آلرژی غذایی یا حساسیت های غذایی سیستم ایمنی بدن دچار برانگیختی و افزایش تحریک می شود. سپس این حمله های آلرژی و حساسیت های غذایی به وجود آمده و علائمی که بروز می کند مانند خارش، کهیر، سرفه، آبریزش بینی، خارش چشم، تنگی نفس، گرفتگی نفس و درد در ناحیه شکم باعث می شود اضطراب نیز تشدید شود که یک سیکل معیوب می باشد.

درمان آلرژی های وابسته به اضطراب

یکی از موثرترین و ساده ترین روش های درمان و کاهش علائم آلرژی دوری از مواد آلرژی زا که این مواد می تواند شامل گرده ها و ذرات معلق در هوا که مربوط به گیاهان و گل ها باشد. اما در مورد آلرژی هایی که با اضطراب و افسردگی همراه است با کنترل علائم آلرژی می توان به لحاظ جسمی می توان حال بهتری داشت.

پاسخ

دو × چهار =

Call Now Button