رینیت آلرژیک چیست؟

رینیت آلرژیک چیست؟

رینیت آلرژیک نوعی بیماری التهاب مخاط بینی می باشد که به دلیل شیوع بالا به خصوص در سنین کودکی می تواند مشکلاتی را برای فرد ایجاد نماید.

علائم رینیت آلرژیک چیست؟

رینیت آلرژیک چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره این بیماری مطالبی را ارائه نماییم.

علائم رینیت آلرژیک چیست؟

این بیماری عمدتا با علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه و احتقان بینی همراه است و می تواند بر کیفیت زندگی تاثیرات نامطلوبی داشته باشد. همچنین در صورتی که بیماری به موقع درمان نشود می تواند احتمال ابتلا به آسم را در سنین بزرگسالی نیز افزایش دهد.

همچنین گرفتگی بینی اغلب در طول شب تشدید می یابد و می تواند منجر به خرخر کردن یا باز ماندن دهان به هنگام خواب شود که سبب اختلالات خواب نیز می گردد.

رینیت-آلرژیک

رینیت-آلرژیک

انواع رینیت آلرژیک

این بیماری در سه نوع مختلف بروز می کند که عبارتند از:

  • رینیت آلرژیک فصلی که در اثر تغییرات آب و هوایی ایجاد می شود.
  • رینیت آلرژی تک گیر که در مواجهه با مواد خاصی مانند برخی آلرژن ها ایجاد می شود.
  • رینیت آلرژیک دائمی به صورت همیشگی بوده و در اثر وجود حساسیت نسبت به آلرژن ها ایجاد می شود مانند گرده گیاهان.
دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

عوارض رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک می تواند موجب کاهش کیفیت در زندگی فرد شود و شایعترین عوارض آن عبارتند از:

  • احساس خستگی مفرط
  • بروز سینوزیت مزمن
  • عفونت های چرک زا
  • بروز آسم در سنین بالاتر
  • سرفه های مکرر به دلیل وجود ترشحات پشت بینی
  • اختلالالت خواب

جلوگیری از رینیت آلرژیک

پرهیز از قرار گرفتن در معرض آلرژنها و اجتناب از مصرف بی رویه داروها از اصولی ترین روش ها به منظور جلوگیری از رینیت آلرژیک می باشد.

 درمان رینیت آلرژیک

هدف از درمان در واقع جلوگیری از پیشرفت بیماری و کاهش علائم می باشد. اقدامات اولیه مانند عدم تماس با آلرژن ها، شستشوی هفتگی روتختی و پتو و … در کاهش علائم بسیار موثر هستند. اما برای درمان رینیت آلرژیک نیاز است فرد به متخصص آلرژی مراجعه نماید تا داروهای مناسبی برایش تجویز شود.

از موثرترین داروها برای درمان رینیت آلرژیک، آنتی هیستامین ها هستند که می توانند علائمی مانند آبریزش بینی و عطسه را برطرف کنند. اما در صورتی که علائم شدید باشد ممکن است نیاز به درمان با کورتیکواستروئیدهای داخل بینی باشد که سبب کاهش تمامی علائم رینیت آلرژیک خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی علائم و درمان رینیت آلرژیک پرداختیم. در نهایت می توان نتیجه گرفت که کنترل و درمان این بیماری بسیار اهمیت دارد زیرا در صورت پیشرفت می تواند منجر به آسم نیز گردد. همچنین در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

چهارده − چهارده =

Call Now Button