رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک  بیماری التهابی  مخاط بینی است  که با احتقان بینی ، آبریزش بینی  و خارش  که اغلب  با عطسه  و تحریک ملتحمه  همراه است  تعریف می شود .

تقسیم بندی  این بیماری  به عنوان  یک بیماری  مهم و مزمن  تنفسی  کودکان  به خاطر  شیوع بالا  ،اثرات  جدی بر کیفیت  زندگی  و عملکرد مدرسه  و همراهی  آن با سایر  بیماری ها  می باشد . کودکان مبتلا به رینیت آلرژیک  اغلب  در ارتباط  با بیماری  خود مبتلا به سینوزیت  ،کونژونکتیویت،اوتیت مدیا ،اوتیت سروزی ،لوزه ها  و آدنوئیدهای  هیپرتروفیک  و اگزما هستند . رینیت آلرژیک کودکی  حداقل  با خطر  دو برابری  ابتلا به آسم  در سنین بالاتر  در ارتباط است. طی 40 سال گذشته  رشد چشمگیری در  رینیت آلرژیک در سر تا سر  جهان رخ داده است ،که  این مسئله  در نواحی  روستایی و کمتر توسع یافته کمتر  بوده است .  در جوامع مرفه ،20 تا 40% کودکان از ابتلا  به رینیت آلرژیک رنج می برند .

رینیت-آلرژیک

علائم بیماری ممکن است  در دوران شیر خوارگی بروز کند .  اما تشخیص معمولا  تا زمانی که کودک  به سن 6 سالگی برسد  اثبات نمی شود .شیوع بیماری  در اواخر کودکی  به حداکثر می رسد . در مورد کودکانی که خیلی زود  برایشان تغذیه  با غذا  یا شیر خشک  شروع شده باشد  ،کودکان مادر سیگاری  قهار  و کودکانی  که تماس  جدی با آلرژن  های خانگی  دارند ، خطر ابتلا  به بیماری  افزایش می یابد  به نظر می رسد که  اوایل  شیر خوارگی  ،هنگامی  که یک فرد مستعد  از نظر ژنتیکی  در بیشترین  خطر حساس شدن است  یک دوره حیاتی  و بحرانی باشد .

پیش آگهی

درمان با آنتی هیستامین های  غیر آرام بخش  و کورتیکواستروئید های  داخل بینی  به طور  معنی داری  معیار های کیفیت  زندگی مرتبط  با سلامت  را در بیماران  مبتلا  به رینیت آلرژیک  در تمامی  سنین بهبود  بخشیده است ،که  بیمار را ترغیب  به ادامه درمان  خود می کند .  میزان های عود  گزارش شده  در کودکان  بین 10 تا 23% می باشد .  با این همه پیش آگهی  بیماری در آینده  درخشان تر  به نظر  می رسد .  اقداماتی که این امیدواری را  در ما ایجاد  کرده است  عبارتند از : به کار گیری راهکار هایی  جهت  پیشگیری  از آتوپی ، القا تحمل  ایمنی و برگرداندن  بیان فنوتیپ های آلرژیک  دارو درمانی  سلول  ها و سیتوکائین های  درگیر  در التهاب  را  هدف  قرار خواهد داد  و آلرژی  را به عنوان  یک روند  سیستمیک درمان خواهد نمود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

سایر مطالب مفید

درمان آسم

آنافیلاکسی

کهیر و آنژیوادم

درمان آلرژی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

پاسخ