شکل اگزما در کودکان

شکل اگزما در کودکان

اگزمای کودک یک بیماری بسیار شایع و قابل درمانی است و در بسیاری از نورزادان دیده می شود. اگزمای کودک که به آن اگزمای نوزادان یا التهاب پوستی می گویند در 10 الی 15 درصد کودکان دیده می شود و به صورت قرمزی پوست نمایان می شود. پوست همیشه به صورت خارش دار، خشک و زبر است. با اینکه اگزما می تواند در هر جایی از بدن انسان به وجود آید اما بیشتر بر روی گونه، بازو و ران ها پدید می آید.

اگزمای نوزادان چیست؟

معمولا اگزمای نوزاد با بیماری پوستی کلاه گهواره که نوعی تحریک پوستی قرمز رنگ است ، اشتباه گرفته می شود. این بیماری معمولا در 8 ماهگی نمایان می شود. بر روی پوست سر اطراف بینی پلک ها ابروها و پشت گوش نوزاد به وجود می آید.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند، با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه به دکتر پروانه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

چرا کودکان به اگزما مبتلا می شوند؟

اگزما هنگامی ایجاد می شود که میزان تولید سرامیدها در بدن کودک کم باشد. سرامیدها سلول های چربی هستند که به ایجاد مانعی جهت حفاظت از پوست کمک می کند. اگر مقدار کافی از آن در بدن موجود نباشد پوست آب خود را از دست می دهد و بسیار خشک خواهد شد. عامل بعدی که در بروز اگزما تاثیرگذار است عامل وراثت می باشد که جزء عوامل مهم در بروز این بیماری می باشد. اگر مادر یا پدر به اگزما مبتلا باشد احتمال ابتلا به اگزما در کودک نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

آیا اگزمای نوزادان خود به خود برطرف می شود؟

خوشبختانه بیشتر کودکان قبل از سن 7 سالگی به اگزما مبتلا می شوند. تعداد کمی از افراد در سنین بزرگسالی اگزما را تجربه می کنند. این بیماری می تواند برای سال ها پایدار باشد، با اینکه تمایل به خشک شدن پوست اغلب کاهش می یابد.

عوامل ایجاد اگزما در کودکان

ممکن است آنچه که اگزما را در یک نوزاد ایجاد می کند روی نوزاد دیگر تاثیر گذار نباشد. اما محرک های مشترکی برای اگزما وجود دارد که می توان از آنها اجتناب نمود همانند:

  • خشکی پوست: خشکی پوست اغلب با کاهش رطوبت در پوست به ویژه در فصل زمستان ایجاد می شود. خشکی پوست خارش را در اگزمای نوزاد تشدید می کند.
  • تحریک کننده ها : همانند پارچه های پشمی زبر، عطر ها، صابون بچه و صابون های شستشو

استرس: ممکن است کودکان مبتلا به اگزما با سرخ شدن به استری واکنش نشان دهند که منجر به خارش، تحریک پوست و افزایش علائم اگزما می شود.

  • گرما و تعریق: دو عامل گرما و تعریق می تواند خارش را در اگزمای نوزاد تشدید کند
  • مواد آالرژی زا : برخی متخصصان معتقدند حذف شیر گاو ، بادام زمینی، تخم مرغ و برخی میوه ها از رژیم غذایی کودک می تواند به کنترل علائم اگزمای کودک کمک کند.
شکل اگزما در کودکان

شکل اگزما در کودکان

آیا اگزما در نوزادان درمان قطعی دارد؟

در درمان اگزمای پوستی در نوزادان می توان با رعایت نکات زیر از پیشروی بیماری جلوگیری کرده و تا حد زیادی به درمان آن کمک کرد:

  • استفاده از مرطوب کننده به طور مرتب پس از استحمام
  • استفاده از صابون های ملایم برای شستشوی بدن و لباس کودک
  • جلوگیری از تماس کودک با آلرژن و مواد تحریک کننده
  • پاکیزه کردن محل خواب و بازی کودک از عوامل محیطی محرک
  • استفاده از لباس های نخی و راحت برای کودک

مقالات مرتبط با این مطلب:

حساسیت پوستی در کودکان

علت خارش پوست

پاسخ

هجده − 13 =

Call Now Button