علائم آلرژی دارویی

علائم آلرژی دارویی

وقتی که بدن شما نسبت به دارویی که مصرف کردید  به شکل آسیب زننده ای واکنش نشان می دهد آلرژی دارویی رخ داده است. سیستم ایمنی بدن شما با ایجاد یک واکنش آلرژیک به مقابله با عامل خارجی می پردازد. اغلب آلرژی های دارویی خفیف هستند و علائم آنها بعد چند روز از قطع مصرف دارو برطرف می شود اما برخی از آنها ممکن است که بسیار جدی باشند. بعضی آلرژی های دارویی با گذر زمان برطرف می شوند اما اگر نسبت به یک دارو واکنش آلرژیک داشتید احتمالا برای همیشه نسبت به آن حساسیت خواهید داشت.

همچنین ممکن است که به داروهای مشابه آن هم حساسیت داشته باشید. آلرژی دارویی در واقع یک نوع واکنش دارویی شدید و مضر می باشد که علائم و درمان های هرکدام از این واکنش ها متفاوت هستند.

علائم-آلرژی-دارویی

علائم-آلرژی-دارویی

دلایل بروز آلرژی دارویی

هر دارویی می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد کند. موارد شایع عبارتند از:

  • پنی سیلین ها مانند آمپی سیلین یا آموکسی سیلین هستند.
  • آسپرین و سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی
  • واکسن ها، داروهای ضد تشنج و داروهای مربوط به پرکاری تیروئید

در صورتی که نسبت به دارویی حساسیت یا آلرژی دارید احتمالا نسبت به موارد مشابه هم حساسیت دارید. برای مثال اگر به پنی سیلین آلرژیک دارید این احتمال وجود دارد که به داروهای مشابه آن مثل آموکسی سیلین هم حساسیت داشته باشید.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

علائم آلرژی دارویی

علائم آلرژی دارویی می تواند خفیف تا بسیار شدید باشد. اغلب علائم آلرژی دارویی به مدت 1 تا 72 ساعت ظاهر می شوند. مانند کهیر، تورم، جوش یا تاول که اینها شایع ترین علائم آلرژی دارویی هستند.

سرفه، خس خس، آبریزش بینی و دشواری تنفس، تب، اختلالات جدی پوستی که منجر به تاول زدن و کنده شدن پوست می شود شامل نکروز اپیدرمال سمی و سندروم استیونز-جانسون می باشد. خطرناک ترین واکنشی که در آلرژی دارویی ممکن است به وجود آید آنافیلاکسی می باشد که می تواند کشنده باشد که در صورت بروز آن نیاز به درمان اورژانسی می باشد.

علائم آنافیلاکسی کل بدن را درگیر می کند که شامل دشواری تنفس، تورم گلو یا دهان و احساس سبکی در سر می باشد. این علائم می توانند 1 ساعت پس از مصرف دارو ظاهر شوند که بدون مراقبت های اورژانسی خطر مرگ وجود دارد.

در صورتی که هرکدام از این علائم را احساس کردید بهتر است فورا به متخصص آلرژی مراجعه نمایید.

درمان آلرژی دارویی

برای درمان آلرژی دارویی حتما با به متخصص آلرژی حاذق مراجعه نمایید تا بهترین درمان برای شما انجام گیرد.

نتیجه گیری

در این مقاله به بررسی علائم آلرژی دارویی و دلایل بروز آن پرداختیم. همچنین شما عزیزان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره علائم آلرژی دارویی و درمان آن می توانید با شماره های مندرج در سایت دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در تهران تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

دو × دو =