علائم آنافیلاکسی

علائم آنافیلاکسی

بیماری آنافیلاکسی چیست؟

علائم این بیماری چیست؟

اقدامات درمانی لازم پس از ابتلا به آنافیلاکسی چیست؟

در ادامه با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با علائم انافیلاکسی و اقدامات درمانی جهت بهبود آن آشنا کنیم.

علائم-آنافیلاکسی

علائم-آنافیلاکسی

آنافیلاکسی چیست؟

آنافیلاکسی یک واکنش آلرژیک و تهدید کننده می باشد. شایع ترین واکنش های آن نسبت به مواد غذایی، نیش حشرات، داروها و لاتکس می باشد.

آنافیلاکسی بیماری بسیاری جدی و خطرناکی می باشد و در صورت بروز علائم آنافیلاکسی نیاز است هرچه سریع تر تحت درمان قرار بگیرید و در صورت عدم درمان  می تواند کشنده باشد. معمولا در افراد مبتلا به آنافیلاکسی، تزریق اپی نفرین توسط فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی انجام می گیرد.

در صورتی که به مواد غذایی مختلف یا داروها حساسیت داشته باشید، سیستم ایمنی بدن شما با انتشار مواد شیمیایی که موجب علائم آلرژی می شود، به این آلرژن واکنش نشان می دهد. اصولا این علائم در یک قسمت از بدن رخ می دهد ولی ممکن است برخی افراد در بیش از یک قسمت از بدن خود دچار حساسیت و بروز علائم آنافیلاکسی شوند.

چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به آنافیلاکسی هستند؟

 • افرادی که دچار آلرژی یا علائم آسم هستند.
 • کسانی که در خانواده خود سابقه ابتلا به آنافیلاکسی را داشته اند.
 • در صورتی که فردی قبلا دچار آنافیلاکسی شده باشد.
دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

علائم آنافیلاکسی چیست؟

 • آنافیلاکسی ممکن است پوست را به صورت قرمزی، تورم و خارش درگیر کند.
 • ایجاد اختلال در سیستم تنفسی، تنگی نفس و خس خس سینه
 • اختلال در دستگاه گوارش به صورت بروز دل دردهای شدید و احساس پیچ خوردن شکم
 • ایجاد مشکلات قلبی و عروقی که به صورت افت فشارخون و سرگیجه می باشد.

علل بروز آنافیلاکسی چیست؟

 • مواد غذایی شایع ترین علل آنافیلاکسی هستند که در بین این غذاها در سنین پایین بادام زمینی و در سنین بالاتر غذاهای دریایی از نوع سخت پوستی بیشترین علت بروز آنافیلاکسی هستند. سایر مواد غذایی عبارتند از: آجیل مانند گردو، مای، صدف، شیر گاو و تخم مرغ.
 • همچنین در مورد داروها، مصرف آنتی بیوتیک ها شایع ترین علت بروز آنافیلاکسی می باشد. سایر داروها عبارتند از: پنی سیلین، آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و بیهوشی.
 • لاتکس در دستکش های یکبار مصرف، لوله های داخل وریدی، سرنگ ها، نوارهای چسب. کارکنان بهداشتی و افرادی که با لاتکس کار می کنند، در معرض خطر بالارفتن آنافیلاکسی ناشی از لاتکس هستند.
 • نیش حشرات مانند زنبورها هم می تواند منجر به بروز آنافیلاکسی شود.

از نظر فاصله زمانی ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت پس از خوردن دارو یا غذا این اتفاق بیفتد بنابراین در صورت بروز واکنش های مرتبط با آنافیلاکسی حتما نیاز است بررسی های لازم توسط فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی صورت گیرد.

درمان آنافیلاکسی

واکنش انافیلاکسی باید بلافاصله با تزریق اپی نفرین (آدرنالین) درمان شود. میزان دوزی   که برای شما تجویز شده است باید همواره در دسترس و همراه شما باشد که به این منظور در یک آمپول تزریق خودکار (auto-injector) قرار می گیرد. برای کنترل علائم آنافیلاکسی هم ممکن است نیاز به دو بار تزریق باشد.

نتیجه گیری

آنافیلاکسی نوعی واکنش شدید می باشد که نیاز به درمان فوری دارد و در صورت عدم درمان به موقع می تواند کشنده هم باشد. در صورت بروز علائم آنافیلاکسی نیاز است هرچه سریع تر به فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی مراجعه کنید.

پاسخ

7 + سه =