علت خارش پوست

علت خارش پوست

ما همه حس ناخوشایند خارش را تجربه کرده ایم. اما تاکنون فکر کرده اید که چرا ما ناگهان شروع به خارش می کنیم؟ بیشتر افراد به طور متوسط ده ها خارش را تجربه کرده ایم و خیلی چیزها می تواند باعث آن شود، از جمله واکنش های آلرژیک، خشکی پوست و حتی برخی از بیماری ها.

و نوعی دیگر وجود دارد که ناشناخته است و دلیل خاصی برای وجودش ندارد یا صحبت از خارش ممکن است منجر به خارش شود. همین الان شما در حال خاراندن سر خود هستید. نیستید؟ به هر حال اجازه دهید درباره یکی از شایع ترین آنها صحبت کنیم، گزش حشره یا حساسیت پوستی به نیش حشرات.

وقتی یک حشره شما را می گزد، یک ترکیب آزاد درون بدن شما رها می کند که انعقاد خون نام دارد. ممکن است ما کمی به این ترکیب حساسیت نشان دهیم و باعث آزاد شدن هیستامین، یک نوع ماده شیمیایی که باعث تورم مویرگ ها می شود، درون بدن ما شود. این ماده باعث افزایش جریان خون می شود که منجر به پاسخ ایمنی بدن ما به این تحریک نیز می شود که تورم ناشی را شرح می دهد و دلیل پف کردگی چشمان، همان گرده های ریز هستند. هیستامین همچنین باعث فعال شدن اعصاب درگیر خارش می شود به همین دلیل است که گزش حشره باعث خارش می شود.

علت-خارش-پوست

علت-خارش-پوست

اما احساس خارش به خودی خود، هنوز به طور کامل شناخته نشده است. در واقع بسیاری از آنچه ما می دانیم، از مطالعه مکانیک خارش برگرفته شده است. محققان کشف کرده اند که سیگنال های خارش بر روی پوست، از طریق اعصاب زیر پوست انتقال داده می شود که با درد همراه است. این اعصاب خاص یک مولکول به نام ناترویورتیک پلی پتید B تولید می کنند که باعث ایجاد یک سیگنال از نخاع به مغز شده و باعث ایجاد حس خارش می شود. زمانی که خراش کشیگی ناخن مان روی پوست، باعث سیگنال درد کمی می شود که احساس خارش را از بین می برد. این تقریبا شبیه یک نوع حواس پرتی است که باعث حس تسکین می شود. اما آیا در واقع یک هدف تکاملی در راستای خارش است یا این مساله ساده وجود دارد تا ما را آزار دهد؟

نظریه اصلی این است که پوست ما تکامل یافته تا لمس کردن را حس کند. بنابراین ما برای خطرات جهان خارج مجهز شده ایم. درباره این مساله فکر کنید. پاسخ اتوماتیک ما به علت خارش، ممکن است هر چیز مضری که بالقوه در کمین پوست ما هستند را دور کند. مانند یک نیش مضر، گزش یک حشره یا پیچک یک گیاه سمی. این موضوع می تواند توضیح دهنده این قضیه باشد که چرا ما احساس خارش در درون بدنمان نداریم. برای مثال درون روده ها که از تهدیدات خارجی در امان هستند ولو تصور کنید که این موضوع چقدر دیوانه کننده می بود.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

علت خارش بدن

علت خارش پوست در هر فردی متفاوت می باشد. برخی افراد در مسیر خارش اشکالاتی دارند که در واقع خارش بیش از حد می تواند به سلامتی آنها آسیب برساند. یکی از نمونه های دقیق، شرایط روانی است که بیماری پاراسیروسیس روانی نام دارد  که در آن مردم بر این باورند که بدن آنها به وسیله کنه و کک های آلوده گزیده شده و زیر پوستشان در حال حرکتند و دائما در حال خارش اند.

پدیده دیگری به نام خارش فانتوم نام دارد که زمانی در بیماران رخ می دهد که قطع عضو شوند. از آنجا که این جراحت آسیب شدید به سیستم عصبی است، سیگنال های نرمال عصبی بدن را دچار سردرگمی می کند و احساس دیگر در اندام وجود ندارد. پزشکان در حال حاضر به دنبال راهی برای درمان این ناهنجاری خارش هستند. در قطع عضو، برای انعکاس اندام باقی مانده از آینه استفاده می شودکه بیمار بتواند آن را بخاراند که باعث ایجاد یک توهمی شده که این ترفند موجب رضایت مغز از این خارش خیالی می شود. به اندازه کافی این مساله عجیب است که در واقعیت کارایی دارد.

محققان همچنین در حال جستجوی ژن های درگیر در خارش اند تا آن را توسعه دهند و از خارش در موارد شدید جلوگیری کنند. اگر دچار یک خارش غیر قابل خاراندن هستند، دانته می گوید: حسی مانند بی قراری شدید شخصی دارند. شاعر ایتالیایی درباره بخشی از این موضوع نوشت، مانند این است که درآن مردم به مدت ابدی در چالش خارش رها شوند.

نتیجه گیری

در طول زندگی همه ما بارها احساس خارش را به دلایل متفاوتی تجربه کرده ایم. در این مقاله سعی کردیم این موضوع را از جنبه های جدیدتری مورد بررسی قرار دهیم. همچنین شما در صورتی که دچار خارش بیش از حد شدید بهتر است جهت شناخت علت و درمان آن به فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی مراجعه کنید.

پاسخ

چهار × 4 =