واکنش های نامطلوب به غذا ها

واکنش های نامطلوب به غذا ها

واکنش های نامطلوب به غذا ها  شامل هر گونه واکنش ناخواسته بعد از غذا خوردن یک غذا یا افزودنی غذا است  و از نظر  کلاسیک  به عدم تحمل غذا که پاسخ های نامطلوب فیزیولوژیک هستند  و افزایش  حساسیت به غذا ،که شامل پاسخ های ایمونولوژیک نامطلوب  و آلرژی هستند ،تقسیم می شوند ،مانند سایر اختلالات  اتوپیک ،آلرژی های غذایی  در 3 دهه  گذشته  افزایش  یافته اند ، به خصوص  در کشور های  غربی شده  و در حال  حاضر به  طور تخمینی در 3/5 درصد جمعیت ایالات متحده  وجود دارند . تا 6 درصد کودکان  واکنش های آلرژی غذایی  را در 3  سال اول  زندگی خود  تجربه می کنند  که شامل  2/5  درصد  آلرژی به شیر گاو ،1/5 درصد آلرژی به تخم مرغ ، و یک درصد آلرژی  به بادام زمینی  است . اغلب کودکان  با افزایش  سن از آلرژی  به شیر و تخم مرغ ،رهایی می یابند  که 50  درصد این امر  بین 3-5  سالگی رخ می دهد . برعکس ،در  حدود 80-90 درصد کودکان مبتلا  به آلرژی بادام زمینی ،آجیل ،یا غذا های دریایی آلرژی خود  را تا آخر عمر  حفظ می کنند .

وواکنش های نامطلوب به غذا ها

واکنش های نامطلوب به غذا ها

سبب شناسی

واکنش های نامطلوب به غذا ها ممکن است ناشی از عدم  تحمل باشد  که بر اساس  ویژگی های عملکردی غذا ها یا پاسخ  های فیزیولوژیک میزبان ،شامل  افزایش حساسیت  و پاسخ های ایمونولوژیک  ناخواسته هستند .  هر چند غذا ها بیشترین  بار آنتی  ژنی را در مواجهه با بدن  قرار می دهند ،بافت لنفوییدی همراه دستگاه گوارش (GALT) به  آسانی قادر  به افتراق  بین غذا های  بی ضرر  و ارگانیسم های بیماری زا است . خوردن  غذا به  طور طبیعی  منجر به تحمل  خوراکی می شود که عبارت است از القا انرژی  سلول T و سلول های T  تنظیمی که  سیستم ایمنی را قادر  به چشم پوشی  از 2  درصد پروتئین  آنتی ژنی می سازد  که به طور  طبیعی با هر وعده  غذا وارد سیستم گردش  خون می شود . در شیر خواران کم سن ،سد های عملکردی  و سد های ایمونولوژیک ترشحی A نابالغ هستند ،که اجازه نفوذ  بیشتر آنتی ژن های  غذا را می دهد  و به نظر  می رسد GALT نسبت به سیستم بالغ کمتر  تحمل زا است . در نتیجه واکنش های افزایش حساسیت  غذایی بیشتر در این سن حساس رخ می دهند .

از آنجا که واکنش های نامطلوب به غذاها  در کودکان بیشتر شایع است لازم است با مشاهده کوچکترین علائم متخصص ایمونولوژی مراجعه کنید . دکتر پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بهترین روش های درمان را انتخاب می کنند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام
تلگرام

بیماری زایی

عدم تحمل غذا ها نتیجه مکانیسم های متعدد است ،در حالی که افزایش  حساسیت غذایی غالبا ناشی  از مکانیسم های  با و بدون واسطه  IgE هستند . اگر افراد  حساس  در معرض  مواد انرژی  زای خاص  قرار بگیرند ،آنتی بادی  های IgEاختصاصی  غذا تشکیل  می شوند  که به  گیرند های FC روی ماست سل ها ،بازوفیل ها ،ماکروفاژ ها ،و سلول  های دندریتیک متصل می شوند . وقتی که مواد آلرژی  زای غذایی  از سد های  مخاطی نفوذ  می کنند  و به آنتی بادی  های IgE  متصل به سلول می رسند ،واسطه  هایی آزاد می شوند که باعث اتساع عروق ، انقباض عضلات صاف  و ترشح  موکوس  می شوند  که منحر به علائم  افزایش حساسیت فوری می شوند . ماست سل  ها و ماکروفاژ های  فعال شده  ممکن است  چندین  سایتوکاین  ازاد کنند  که سایر  سلول ها  مانند ائوزینوفیل ها  و لنفوسیت ها را جذب  و فعال می کنند ،که منجر به التهاب طول کشیده می شوند . علائم برانگیخته شده  در طی  واکنش های حاد  به واسطه IgE می تواند  روی پوست (کهیر آنژیوادم ، فلاشینگ )،دستگاه گوارش (خارش دهان ،آنژیوادم ،تهوع ،درد شکم ،استفراغ ،اسهال )،دستگاه تنفس (احتقان بینی ،آبریزش بینی ،خارش بینی ،عطسه ،ورم  حنجره ،تنگی نفس ،خس خس ) و دستگاه قلب و عروق (نامنظبی ضربان ،افت فشار خون ،از دست رفتن هوشیاری )اثر بگذارد . در سایر شکل های اصلی افزایش حساسیت غذایی ،لنفوسیت ها ،عمدتا  سلول های T اختصاصی  آلرژی غذایی ،مقادی  زیادی  از سایتوکاین های  مختلف ترشح می کنند  که منجر  به روند  التهابی مزمن تر تاخیری  می شوند  که پوست ،دستگاه گوارش یا دستگاه تنفس را گرفتار می کند .

پاسخ مختلط IgE  و سلولی  به آلرژن های غذایی نیز می تواند منجر به اختلالات مزمن مانند درماتیت اتوپیک ،آسم ، و گاستروانتریت ائوزینوفیلیک آلرژیک شود .

بچه هایی که آلرژی غذایی به واسطه IgE در آن ها رخ می دهد  ممکن است  به مواد غذایی  آلرژی زایی که از سد دستگاه گوارش عبور می کنند حساس شوند ،که کلاس یک آلرژی های غذایی هستند  یا به آلرژن هایی حساس شوند  که تا حدودی  شبیه گرده  گیاهانی است که از دستگاه تنفس نفوذ می کنند  که کلاس 2 آلرژن  های غذایی هستند .

واواکنش های نامطلوب به غذا ها

واکنش های نامطلوب به غذا ها

تظاهرات بالینی

از نقطه نظر بالینی و تشخیص ،تقسیم کردن اختلالات  افزایش حساسیت بر اساس ارگان هدف غالب و مکانیسم ایمنی مفید تر است .

تظاهرات دستگاه گوارش

آلرژی غذایی دستگاه گوارش غالبا اولین نوع آلرژی است  که شیر خواران و کودکان کم سن را مبتلا می کند  و به  طور معمول با تحریک پذیری استفراغ یا تف کردن اسهال و کاهش وزن گیری تظاهر می کند . افزایش حساسیت وابسته  به سلول غالب  است ،که نشان دهنده  کم ارزش بودن  تست های  استاندارد  آلرژی مانند  پریک و تست های  آزمایشگاهی  برای آنتی بادی  های IgE  اختصاصی غذا است .

سندرم انتروکولیت  ناشی  از پروتئین  غذا به طور  معمول در چند  ماه اول زندگی به صورت  تحریک پذیری  و استفراغ  و اسهال  مقاوم تظاهر می کند  و ممکن است  منجر به  از دست رفتن  آب بدن شود . استفراغ  معمولا 1-3  ساعت پس  از خوردن غذا رخ می دهد  و ادامه تماس  ممکن است  منجر به اتساع شکم ،اسهال خونی ،کم خونی و اختلال  رشد شود . علائم  به طور شایع  با شیر خشک های  محتوی  پروتئین  شیر گاو و یا سویا  ایجاد می شوند . یک سندرم انتروکولیت مشابه  در شیر خواران  بزرگ تر  و کودکان  در اثر حساسیت به برنج ،جو دو سر ،گندم ،تخم مرغ ،بادام زمینی ،آجیل ،جوجه ،بوقلمون یا ماهی  دیده می شود . در حدود 15 درصد موارد بعد  از خوردن آلرژن افت فشار خون رخ می دهد .

ائوزینوفیلیک آلرژیک در هر سنی رخ می دهد و باعث علائم مشابه  ازوفاژیت  و همچنین از دست دادن واضح وزن یا اختلال رشد  می شود که هر دوی اینها علائم اصلی این اختلال هستند . بیش از 50 درصد بیماران دچار ،این اختلال اتوپیک هستند  و واکنش های نامطلوب به غذا  به واسطه IgE  در تعداد کمی از این بیماران  دیده شده است  . ادم ژنرالیزه ثانویه  به کاهش آلبومین خون ممکن  است  در بعضی از شیر خواران مبتلا به انتروپاتی واضح از دست دهنده پروتئین  رخ دهد .

آلرژی حاد دستگاه گوارش معمولا به صورت درد حاد  شکمی و استفراغ تظاهر می کند که با علائم آلرژی به واسطه IgE در سایر  ارگان های هدف  همراه است .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی  بالینی

سایر مطالب مرتبط

آلرژی دارویی

آلرژی چیست

درمان آلرژی

واکنش های آلرژیک

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

پاسخ