پیشگیری از آسم

پیشگیری از آسم

پیش آگهی

سرفه و ویزینگ  تکرار شونده  در 35 در صد کودکان ، سنین  قبل  از  مدرسه  اتفاق می افتند . از این  بین تقریبا یک سوم  آن ها دچار  آسم پایدار در دوران کودکی  می شوند  و نزدیک  دو سوم  آن ها ، در طول سال های  نوجوانی بهبود می یابند .  شدت آسم  تا سنین  7-10 سالگی  پیش گویی کننده  پایداری آسم  در دوران  بزرگسالی است .  کودکان مبتلا  به آسم  خفیف تر  و عملکرد  ریه  نرمال  احتمالا  در طول  زمان بهبود می یابند  و بعضی  تبدیل  به آسم  های دوره ای  می شوند ( بدون بیماری  برای ماهها  تا  سال ها) ،به هر حال  بهبودی  کامل به مدت  5 سال  در دوران  کودکی ناشایع  است .

پیشگیری-از-آسم

پیشگیری

گرچه  التهاب مزمن  راه های  هوایی ممکن است  منجر به Remodeling (تغییر شکل )پاتولوژیک  راه های  هوایی شود ، دارو های  ضدالتهابی  مرسوم  که اساس  کنترل آسم  هستند ، در بهبودی  کامل آسم  کودکی  کمک کننده  نیستند ، گرچه دارو های  کنترولر  موربیدیته  آسم را کاهش  می دهند ، بیشتر  کودکان  مبتلا به آسم  متوسط  تا شدید  در اوایل دوران  بزرگسالی  علائمشان را دارند .  تحقیقات  نشان  داده اند  که سبک  زندگی   و فاکتور های  محیطی  مسئول  شیوع  پایین  تر آسم دوران کودکی  در نواحی روستایی و جوامع  مزرعه دار هستند  و این پیشنهاد  می کند  که مداخله  ایمونومودلاتوری  زودرس  ممکن است  از پیشرفت آسم  جلوگیری کند . هیپوتز  بهداشت ،پیشنهاد می کند  که بر خورد  با عوامل  میکروبی  در اوایل  زندگی  ممکن است  تکامل اولیه  سیستم  ایمنی  را از رفتن به سمت  حساسیت  آلرژیک ،التهاب  پایدار  راه های  هوایی و Remodeling دور  کند .

در صورتی که  این برخورد های میکروبی  به صورت  طبیعی  حقیقتا  یک اثر  محافظتی  در مورد آسم  داشته باشند و  و تبعات  مهمی  از نظر  عوارض جانبی  روی سلامتی  نداشته باشند ، این یافته ها  ممکن است  زمینه ساز استراژی های  جدید برای  پیشگیری  از آسم باشند .

روش های مختلف  غیر دارویی  با جنبه  های مثبت  بی شمار  برای سلامتی  شامل  اجتناب  از دود  تنباکو ( شروع از دوران  پره ناتال )، شیر دهی  طولانی مدت  توسط مادر (بیشتر  از 4 ماه )، یک سبک  زندگی  فعال  و رژیم  غذایی  سالم ممکن است  احتمال  پیدایش  آسم را  در دوران  کودکی کاهش دهد . ایمن سازی  در حال حاضر  به عنوان  عامل احتمالی  افزایش  بروز آسم  مورد توجه نمی باشد ، بنابراین  تمام  ایمن سازی  های استاندار دوران کودکی  برای همه ی بیماران  مبنلا  به آسم  توصیه می شود ، که شامل واکسن  واریسلا و واکسن  آنفلوانزا به صورت  سالانه می باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

سایر مطالب مفید

درمان آسم

آسم دوران کودکی

انواع آسم دوران کودکی

منتظر نظرات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .

 

One thought on “پیشگیری از آسم

  1. مریم - سپتامبر 2, 2018 در 10:15 ق.ظ

    سلام دکتر جان . سوالی داشتم اینکه دود قلیان برای بچه 3 ساله می توان عامل ایجاد آسم شود ؟

    پاسخ

پاسخ