چه کسی آسم می گیرد؟

چه کسی آسم می گیرد؟

آسم چیست؟

آسم حالت مزمن ریوی است که در آن راه های تنفسی هنگام واکنش های آلرژیک یا هنگام ورزش و تقلا ورم می کنند و ناگهان به هم کشیده می شوند. کسانی که دچار آسم هستند نفس نفس می زنند و خس خس می کنند و اگر درمان نشوند حمله آسم ممکن است منجر به مرگ آنان شود.

چه کسی آسم می گیرد؟

یک سوم بیماران آسمی را کودکان تشکیل می دهند، هر چند آسم می تواند هر کدام از گروه های سنی را مبتلا کند. پسرها در اوایل کودکی بیشتر ممکن است به آسم مبتلا شوند، در حالیکه دختران بیشتر در سنین نوجوانی دچار می شوند. چون آسم می تواند کاملا ملایم و درمان ناپذیر باشد، مردم اغلب خطر آن را نادیده می گیرند.

آسم بیماری مزمن ریوی است که درمان نمی شود. اما می توان آن را کنترل کرد. گاهی کودکان به طور دائمی بر نشانه های آسم فائق می آیند. بعضی دیگر فقط در دوره کودکی و نوجوانی از شر نشانه های این بیماری خلاص می شوند ولی در میانسالی دوباره نشانه ها به سراغشان می آید.

چه کسی آسم می گیرد؟

چه کسی آسم می گیرد؟

علت آسم چیست؟

راه های تنفسی مبتلایان به آسم بیش از حد حساس است و همیشه کمی ورم دارد. در خلال حمله آسم، ورم راه های تنفسی آنها بیشتر می شود و ترشحات مخاطی زیادی تولید می کند که نفس کشیدن برای آنها دشوار می شود. گاهی راه های تنفسی خود به خود بهبود می یابد، اما بسیاری از مبتلایان به دارو و درمان نیاز تولید می کند که نفس کشیدن برای آنها دشوار می شود. گاهی راه های تنفسی خود به خود بهبود می یابد، اما بسیاری از مبتلایان به دارو و درمان نیاز دارند تا بتوانند سالم بمانند.

بسیاری چیزها می توانند جرقه ای برای حمله آسم باشند. آلرژی علت شماره یک حمله آسم است. جرقه های حمله آسم عبارتند از:

 • شوره تن (مو یا پر حیوانات)
 • مایت های غباری که همان ساس های میکروسکوپی هستند که غذایشان گرد و غبار اثاثیه خانه است. این ساس ها بیشتر در تشک و بالش و پتو و متکا وجود دارند.
 • سوسک ها
 • گرده های گیاهی که از علف ها یا درختان در هوا پراکنده می شوند.
 • کپک های درون خانه و برون خانه
 • دود تنباکو، دود چوب، بوی افشانه ها یا اسپری های موی سر، مواد آرایشی، پاک کننده ها، بوی رنگ، بخارات آشپزی، بخارات یا دود بنزین و آلودگی هوا
 • غذاهای معمولی
 • ورزش یا کار و تقلای بدنی
 • هق هق گریه، قهقهه خنده، جیق و فریاد
 • هوای سرد

حمله آسم بیشتر در شب اتفاق می افتد. دانشمندان علت دقیق این مسئله را نمی دانند. اما یاشد به چرخه خواب و بیداری شبانه مربوط باشد. حالت درازکش هنگام خواب نیز نفس کشیدن را برای مبتلایان به آسم دشوارتر می کند. زیرا باعث می شود شیره های معده و اسید معدی از معده به گلو پس بزند. بالا قرار گرفتن سر ممکن است در این موارد به بیمار کمک کند.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند، با انتخاب بهترین روش ها، درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه به دکتر پروانه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

حملات آسم

هنگامی که حمله آسم رخ می دهد بیمار خس خس و سرفه را شروع می کند. سپس به نفس نفس زدن می افتد تا دچار کمبود اکسیژن نشود. اما این تنفس سریع جبران کننده اکسیژن مورد نیاز بدن نیست. بیمار احساس خفگی می کند. در حملات شدید بیمار حتی نمی تواند حرف بزند و پریشان و آشفته حال می شود.

حمله آسم می تواند از چند دقیقه تا چند روز طول بشکد. بعضی موارد آن ملایم است و فقط به صورت حملات گذری، دشواری تنفسی گه گاهی کوچک و کوتاه نظر تظاهر می کند. در مورد افراد دیگر به صورت سرفه و خس خس زیاد و با نشانه هایی که در فصل آلرژی یا هنگام سرماخوردگی یا ورزش و کار و تقلای بدنی بدتر می شوند بروز می کند.

در بعضی افراد حتی گریه کردن، خندیدن یا جیغ زدن می تواند آغازگر حمله آسم باشد.

تشخیص و درمان حملات تشدید آسم

 • نشانه های اخطاری و آغازگر حمله آسم را بشناسید و گوش به زنگ آنها باشید.
 • به یاد داشته باشید که حتی نشانه های خفیف هم به درمان نیاز دارند و اگر درمان نشوند، می توانند شدیدتر و بدتر شوند و هر افزایشی در نشانه های آسم به توچه فوری نیاز دارد.
 • اگر حمله آغاز شد، نهراسید، ترس و هراس فقط کار را بدتر می کند. یادتان باشد که حمله آسم قابل درمان است.
 • به دستورات پزشک برای استفاده از داروهای گشاد کننده نایژه و داروهای دیگر عمل کنید.
 • اگر چیزی مانند مو یا پر حیوان در اتاق یا اتاق غبار آلود باعث بروز حمله آسم در شما شد به سرعت از آن محیط یا از آن اتاق خارج شوید.

زنگ خطر حمله آسم

در صورت اینکه تشخیص داده شد شما آسم دارید، یا اگر فرزندانتان دچار آلرژی های فصلی است، عاقلانه ترین کار این است که نشانه های آغاز حمله آسم را بدانید و بشناسید. گوش به زنگ باشید.

نشانه های آغاز حمله آسم وعلائم آسم

به شرح زیر است:

 • نفس های کوتاه کوتاه
 • خس خس
 • احساس تنگی و فشار در سینه
 • سرفه ای که بیشتر از یک هفته دوام داشته باشد.
 • میزان حداکثر بالا کشاندن با فوت که کمتر از 50 درصد از حد توان شما باشد.

مراقب نشانه های بدنی خود، نظیر خس خس، سرفه، دشواری تنفس و وضع و حالت خود باشید. اگر دستگاه نفس سنج دارید 5 تا 10 دقیقه پس از استفاده از هر دارو قدرت نفس خود را با دستگاه امتحان کنید تا به میزان بهبودی خود پی ببرید.

اگر مشکلات زیر پیش آمد آمبولانس خبر کنید:

 • بدتر شدن خس خس، سرفه یا تنگ نفس، حتی پس از خوردن دارو. بیشتر داروهای استنشاقی باید در عرض 5 تا 10 دقیقه اثر کند.
 • اگر دستگاه نفس جنس با وجود استفاده از دارو و درجه پایین و سقوط میزان قدرت تنفسی شما را نشان داد، یا 50 درصد یا کمتر از حد توان شخصی شما را نشان می دهد.
 • اگر نفس کشیدنتان دشوار شد، اگر سینه یا گردن شما در هر نفس کشیدن دچار کشش شد، یا اگر نتوانستید راست بنشینید.
 • اگر راه رفتن یا صحبت کردن برایتان دشوار شد.
 • اگر هنگام کار یا وسط بازی بازماندید.
 • اگر لب ها یا ناخن هایتان کبود رنگ شد.
بهترین درمان آسم

بهترین درمان آسم

درمان آسم

درحالی که هنگام حملات آسم بی درنگ به داروی گشاد کننده نایژه نیاز دارید، مصرف داروهای ضد التهابی نیز برای پیشگیری از حمله های بعدی مهم است. درمان دارویی روزانه بیشتر مبتلایان به آسم را توانا می کند تا زندگی طبیعی داشته باشند و بدون دشواری زیاد تنفسی به زندگی فعال ادامه دهند. اگر درمان حملات آسم پی گیری نشود، احتمال آن هست که پس از 24 ساعت حمله بعدی آغاز شود.

داروهای گشاد کننده نایژه ها مثل برونکودیلاتورها، نشانه های حمله حاد را برطرف می کنند. اگر حمله های آسمی کمتر از یک یا دوبار در هفته باشد فقط داروی برونکودیلاتورها کافی است. چند نوع دارو هست که اثر برونکودیلاتوری دارند. قبلا تنها برونکودیلاتوری که در دسترس بود، آتروپین بود. برونکودیلاتورها جلوی مواد شیمیایی داخلی بدن را که باعث تنگ شدن راه های تنفسی می شوند می گیرند. در ضمن تولید ترشحات مخاطی را هم کاهش می دهند. آتروپین چند اثر جانبی جدی دارد، لذا کمتر از داروهای جدیدتر مصرف می شود. ایپراتروپیوم برومید مشابه آتروپین است اما آثار جانبی کمتری دارد و اغلب توام با داروهای دیگر به کار برده می شود. کسانی که دشواری ادراری و افرادی که آب سیاه دارند و فشار داخلی چشمشان زیاد است باید در مصرف داروهای گشاد کننده نایژه ها احتیاط کنند.

نتیجه گیری

علاوه بر کاربرد داروهای پیشگیری و درمان آسم، مبتلایان به آسم باید از هرآنچه باعث آغاز حمله آسم می شود پرهیز کنند. مثلا دود تنباکو، بخارات شیمیایی، تغییرات شدید دما، گرد و غبار، گرده های گیاهی و کپک ها

بعضی با خوردن آسپیرین و برخی در اثر خوردن مواد رنگی خوراکی ها و نگهدارنده غذایی دچار حمله آسم می شوند.

افراد آسمی با حفظ مداوم پاکیزگی و درمان دارویی مناسب می توانند زندگی عادی و نرمال داشته باشند. قادر خواهند بود ورزش کنند و شب ها بدون حمله آسم و فارغ از آثار جانبی داروها استراحت کنند.

در صورت مشاهده علائم حملات آسم میتوانید به فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی مراجعه نمائید.

پاسخ

15 + 1 =

Call Now Button