کنترل آلرژی

کنترل آلرژی

آلرژی به چه دلایلی ایجاد می شود؟

آلرژی یا حساسیت وقتی شروع می شود که سیستم ایمنی بدن ما به یک ماده خارجی واکنشی شدید و دور از انتظار نشان می دهد. این واکنش معمولا بلافاصله یا پس از مدتی برخورد با ماده ای که به آن حساسیت داریم شروع می شود.

واکنش های آلرژیک مختلف هستند. ممکن است شخصی مدام عطسه کند یا آبریزش بینی و چشم داشته باشد یا ممکن است دچار سرفه وتنگی نفس شود. به جز این موارد هم خارش، کهیر و اگزما از شایع ترین علائم آلرژی یا حساسیت هستند.

تقریبا یک نفر از هر چهار نفر در دنیا به نوعی از آلرژی مبتلا می باشد و همچنین عوامل ارثی و ژنتیکی هم به میزان زیادی در بروز آلرژی موثر هستند. البته تمام افرادی که استعداد بروز ارثی حساسیست را دارند، دچار علائم بالینی نمی شوند. افراد مستعد اگر در محیطی قرار بگیرند که به طور روزمره با عوامل حساسیت زا یا آلرژن در تماس باشند خطر بروز این واکنش در آنها بیشتر می شود.

کنترل-آلرژی

کنترل-آلرژی

سن هم در بروز آلرژی یا حساسیت بسیار مهم است. اگر کسی از دوران کودکی در معرض مواد حساسیت زای زیادی قرار بگیرد احتمال ابتلای او به آلرژی افزایش می یابد. معمولا در محیط های زندگی امروز آلرژن های زیادی وجود دارند که شایع ترین آنها گرد و غبار، گرده گیاهان، ذرات مو و پر حیوانات خانگی، مواد شیمیایی و بعضی از ترکیبات غذایی هستند.

 در بدن ما پس از ورود یک ماده خارجی چه اتفاقی می افتد که باعث بیماری و ایجاد حساسیت می شود؟

با ورود هر جسم خارجی یا آلرژن، سیستم ایمنی بدن ما تولید پادتن می کند و موجب آزاد شدن هیستامین و مواد مشابه می شود. هیستامین سلول های مختلف بدن را دچار التهاب می کند و این ورم و التهاب اگر موجب بسته شدن راه های هوایی یا شوک و پایین افتادن نبض و فشارخون شود خطر مرگ به همراه دارد.

دکتر پروانه فوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808

برای کنترل آلرژی چه کار باید کنیم؟

دوری از آلرژن ها تا حد ممکن و مراجعه به پزشک در موارد شدید، مصرف کورتون و آنتی هیستامین و داروهای دیگر در صورت نیاز به کنترل آلرژی و حساسیت کمک می کند.

درمان آلرژی

درمان آلرژی بسته به شدت، وضعیت و نوع حساسیت شما متفاوت می باشد. اگر آلرژی یا حساسیت شما به قدری شدید باشد که کیفیت زندگی روزانه شما را مختل کرده باشد حتما نیاز است برای شناسایی انچه که به آن حساسیت دارید به یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی مراجعه کنید تا داروهای مناسبی برای شما تجویز شود.

اما در صورتی که آلرژی شما به میزان کمی باشد و در فعالیت های روزانه شما اختلالی ایجاد نکند می توانید با رعایت برخی نکات آن را بهبود بخشید که عبارتند از:

  • سعی کنید از پرخوری و مصرف غذاهای سفت و پرچرب تا حد زیادی پرهیز کنید و به جار مصرف گوشت های دیر هضم، گوشت بلدرچین و کبک را بیشتر مصرف کنید.
  • از مصرف غذاهای شور و ترش خودداری کنید.
  • برای رفع خشکی پوست و خارش مصرف کاهو و سکنجبین را در برنامه غذایی خود قرار دهید.
  • از مصرف ادویه جات تند به شدت خودداری کنید و غذاهای حاوی کدو و اسفناج را بیشتر میل کنید.
  • در هنگام خواب سعی کنید تا سر نسبت به بدن در موقعیت بالاتری قرار گیرد تا مواد غذایی به آسانی از مسیرهای خروجی دفع شوند و در سر باقی نمانند.
  • در ابتدای آلرژی که عطسه و آبریزش بینی زیاد است بهتر است استحمام به میزان زیادی انجام نشود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر پروانه

پاسخ

4 + ده =