کهیر چیست؟

کهیر چیست؟

حساسیت پوستی کهیر یکی از شکایت های شایع در مطب پزشکان عمومی، متخصصین اطفال، متخصصین داخلی، متخصصین پوست و حتی اورژانس ها و مراکز پزشکی می باشد. اگر کهیر کوتاه مدت باشد معمولا توجه ویژه ای را برای بیماران و پزشکان ایجاد نمی کند ولی در صورتی که طول بکشد توجهات زیادی را هم از جانب بیماران و هم از جانب پزشکان به خودش جلب می کند. اما کهیر چیست؟ علت ایجاد کهیر چیست؟ راه درمان آن چیست؟

در ادامه با ما همراه باشید تا درباره کهیر مطالبی را برایتان شرح دهیم.

کهیر چیست؟

بسیاری از افراد تصور می کنند کهیر نوعی واکنش آلرژیک می باشد اما متاسفانه در اغلب موارد علت کهیر به خصوص در موارد مزمن ناشناخته می باشد و همین امر می تواند منجر به انجام تست های غیرضروری از جانب پزشکان برای بیمار و تغییرات غیر ضروری در سبک و شیوه زندگی این بیماران شود.

در صورتی که کهیر کوتاه مدت باشد معمولا خود محدود شونده می باشد اما در صورتی که طولانی مدت باشد متاسفانه اختلال شدیدی در کیفیت زندگی بیماران ایجاد می کند.

کهیر نوعی واکنش عروقی می باشد که دارای یک ادم مرکزی می باشد و معمولا قسمت میانی آن رنگ پریده است.  این بیماری با خارش همراه است ونکته قابل توجه این است که ماهیت گذرا دارد یعنی پس از مدت کوتاهی محو می شود.

در حدود 40 درصد موارد کهیر می تواند با ورم همراه باشد که اصطلاحا با نام آنژیوادم شناخته می شود. کهیر و آنژیوادم می توانند در نواحی مختلف بدن مانند دست، پا، صورت، دستگاه تناسلی و حتی در راه های تنفسی ایجاد شوند که می توانند برای بیماران بسیار خطرناک باشند.

کهیر

کهیر

تشخیص کهیر

در حال حاضر تست های آزمایشگاهی بسیاری برای تشخیص حساسیت پوستی کهیر وجود دارد البته در موارد مزمن آلرژی در ایجاد کهیر دخالت زیادی ندارد بنابراین در بسیاری از موارد نیازی با انجام تست های آلرژی در بیماران نیست.

در این گونه موارد معمولا با معاینه و تهیه شرح حال از بیمار توسط فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی می توان کهیر را تشخیص داد.

دکتر نیما پروانه قوق تخصص ألرژی و ایمونولوژی بالینی هستند ،با انتخاب بهترین روش ها،درمان را در کوتاهترین زمان ممکن انجام می دهند . شما می توانید برای مشاوره و مراجعه از با شماره های زیر تماس بگیرید : 88878131 – 88192807 – 88192808
اینستاگرام

علت به وجود آمدن کهیر چیست؟

در مورد کهیرهای حاد معمولا در حدود 50 درصد علت آن ناشناخته است. در حدود 40 درصد موارد، عوامل عفونی ویروسی علت ایجاد کهیر هستند. حدود 9 درصد علل دارویی می تواند عامل ایجاد کهیر باشد و در نهایت در 1 درصد بیماران علل غذایی می تواند باعت ایجاد این مشکل شود.

کدام غذاها باعث ایجاد کهیر می شوند؟

معمولا غذاهایی که می توانند باعث ایجاد کهیر شوند محدود هستند و برخی از آنها عبارتند از:

  • شیر
  • تخم مرغ
  • گندم
  • بادام زمینی و مغزیجات
  • غذاهای دریایی

درمان کهیر

مانند سایر بیماری های آلرژیک، داروهای آنتی هیستامین  نسل اول و نسل دوم به منظور درمان کهیر در اولویت می باشند.

داروهای آنتی هیستامین نسل اول معمولا خواب آور هستند ولی داروهای نسل دوم معمولا خواب آور نیستند بنابراین پزشکان معمولا داروهای آنتی هیستامین نسل دوم را برای بیماران تجویز می کنند.

در موارد اندک هم برای از بین بردن کهیر در مدت کوتاه ممکن است از کورتیکواستروئید استفاده شود که حتما باید توسط متخصص آلرژی تجویز شود.

در نهایت در مواردی که این مشکل مدت زمان زیادی طول بکشد نیاز است از داروهای نسل سوم مانند داروهای ایموران سابری سین در درمان کهیر استفاده شود.

نتیجه گیری

همانطور که بیان کردیم حساسیت پوستی کهیر نوعی واکنش عروقی می باشد که با معاینه دقیق توسط متخصص آلرژی قابل تشخیص می باشد. همچنین در درمان کهیر با توجه به شدت آن و مدت زمان ایجاد آن داروهای متفاوتی توسط پزشک تجویز می شود. دکتر نیما پروانه فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در تهران می توانند در این زمینه به شما راهنمایی های لازم را کنند. در صورت تمایل می توانید با شماره های مندرج در سایت تماس حاصل فرمایید.

پاسخ

چهارده + یک =