درمان آسم

درمان آسم

آسم بیماری مزمن مجاری تنفسی است که به دنبال التهاب دیواره مجاری تنفسی ایجاد می شود .

مجاری ملتهب متورم شده و عضله اطراف آن ها سفت می شود ،به طوری که  ورود و خروج هوا از این مجاری با مشکل روبه رو می شود . نهایتا فرد مبتلا دچار سرفه ،خس خس و تنگی نفس می شود .

برخی افراد فقط در هنگام فعالیت بدنی و ورزش دچار این علائم می شوند ،که آسم ورزشی نامیده می شود .

سابقه ی خانوادگی آلرژی یا آسم در بروز بیماری نقش دارد . برخی افراد به دنبال تماس های شغلی با مواد شیمیایی یا تحریک کننده تنفسی دچار آسم شغلی می شوند  .

آسم یک بیماری مزمن است و سال ها برای فرد بیمار مشکل ایجاد می کند . پزشک آلرژیست با درمان دارویی و توصیه هایی که به بیمار می کند ،باعث کنترل علائم بیماری می شود .

تماس با آلرژنها یا عوامل تحریک کننده می تواند باعث فعال شدن بیماری شود .

درمان آسم

درمان آسم

اگر کودک شما ،دچار علائم زیر می شود با پزشک آلرژیست مشورت کنید :

سرفه مزمنی که شب ها بدتر می شود ،به دنبال فعالیت بدنی تشدید می شود و یا به دنبال عفونت های تنفسی ایجاد می شود .

 • صدای خس خس سینه کودک در هنگام تنفس، به خصوص زمان بازدم
 • احساس تنگی نفس
 • تنفس های سریع و کم عمق
 • خستگی زود هنگام به دنبال فعالیت ورزشی
 • ناله و مشکل تنفسی در هنگام شیر خوردن در شیر خواران
 • محدود شدن فعالیت های جسمانی و ورزشی به علت تنگی تنفس

پزشک آلرژیست با گرفتن شرح حال و معاینه بالینی آسم ر ا تشخیص می دهد . در کودکان بزرگتر از 6 سال ممکن است تست تنفسی (اسپیروتمری) برای تایید انجام شود . این تست شدت بیماری آسم را نشان می دهد .

موثرترین داروهای کنترل کننده علائم بیماری آسم داروهای (اسپری های )استنشاقی هستند ،که ممکن است به همراه داروهای خوراکی استفاده شود .

پزشک آلرژیست همچنین توصیه هایی برای پرهیز از عوامل آلرژن و عوامل تحریک کننده تنفسی که  ،برای بیمار در کاهش بروز حملات بیماری موثر است  می دهد .

درمان آسم

درمان آسم

آلرژی تنفسی

آلرژی تنفسی شامل :

 • آسم
 • آلرژی بینی (رینیت آلرژیک)

آلرژی بینی

در آلرژی بینی سیستم ایمنی واکنش بیش از حد به یک آلرژن تنفسی نشان می دهد و واکنش آلرژیک ایجاد شده،منجر به بروز علائم در بینی ،چشم ها،گلو ؛دهان و پوست صورت می شود .

آلرژی بینی فصلی معمولا در فصل گرده افشانی گیاهان اتفاق می افتد و ناشی از واکنش سیستم ایمنی به گرده گیاهان است . علائم آلرژی بینی می تواند در تمامی طول سال وجود داشته باشد ،که ناشی از آلرژنهایی است که در درون منازل یافت می شود .از قبیل حشرات ،حیوانات خانگی و ..

افرادی که آلرژی بینی دارند با تغییرات آب و هوایی از قبیل تغییر دمای هوا ،رطوبت و همچنین به دنبال تماس با بوهای تند و دود دچار تشدید علائم بینی می شوند .

علائم آلرژی بینی به صورت خارش بینی ،چشم ،حلق و دهان ،عطسه ،آبریزش بینی ،اشک ریزش و گرفتگی بینی می باشد .

برای تشخیص نوع آلرژن ایجاد کننده ی آلرژی بینی معمولا تست پوستی آلرژی توسط پزشک آلرژیست انجام می شود .

درمان آلرژی بینی با پیشگیری از تماس با آلرژن تشخیص داده شده شروع می شود . از داروهای استنشاقی و یا خوراکی هم برای کنترل علائم استفاده می شود .

نهایتا ممکن است درمان ایمونوتراپی (واکسن آلرژی) توسط پزشک آلرژیست برای برطرف کردن بیماری توصیه شود .

درمان آسم دوران کودکی

 • ارزیابی منظم و مونیتورینگ

ارزیابی منظم و مونیتورینگ  براساس مفاهیم  شدت آسم ،کنترل آسم و پاسخ به درمان می باشد . شدت آسم  در حقیقت شدت ذاتی  بیماری است  و صحیح  ترین ارزیابی  معمولا  در بیمارانی  است  که هیچ نوع درمان کنترل  کننده ای  دریافت نمی کنند .  از این رو  ارزیابی شدت آسم  سطح اولیه  درمان را به ما نشان می دهد .  دوکاتگوری (مقوله )کلی ،آسم متناوب  و آسم پایدار  هستند  که آسم پایدار  به زیر گروه  های  خفیف ،متوسط  و شدید تقسیم می شوند .  شدت آسم  فقط یکبار  در طول ارزیابی  اولیه  بیمار تعیین می شود و فقط  مربوط به بیمارانی  است که هنوز  در حال استفاده از داروی  کنترولر روزانه نیستند . در مقابل ،کنترل آسم  به درجه ای اشاره دارد که نشانه ها ،آسیب های عملکردی در حال پیشرفت  و خطر  عوارض جانبی به حداقل می رسند  و اهداف درمان حاصل می شود . کنترل آسم در کودکان  دریافت کننده درمان کنترولر ، ارزیابی می شود .

درمان-آسم2

 • آموزش بیمار

چنین تصور می شود  که در مراقبت بالینی کودکان مبتلا به آسم وسایل آموزشی  ویژه  تفاوت بزرگی  را در مدیریت آسم  در خانه فراهم  کنند  و باعث پایبندی  بیشتر  خانواده ها  به برنامه  مراقبت آسم شوند ، که نهایتا  روی سرنوشت  بیمار تاثیر گذار  است . هر ویزیت  شانس  بزرگی  را برای آموزش  دادن به  کودک و خانواده  فراهم می کند  و به آن ها  اجازه می دهد  تا به عنوان  شرکای آگاه ،در مدیریت  آسم نقش  داشته باشند  چراکه مدیریت  مطلوب بستگی  به ارزیابی  های روزانه  آن ها  و اجرای  برنامه  مورد نظر دارد .

 • کنترل فاکتور های دخیل در شدت آسم

فاکتورهای  قابل کنترل  که معمولا  می توانند به طور  چشمگیری آسم را بدتر کنند عبارتند از:

 • تماس های محیطی
 • بیماری های همراه (Comorbid conditions)

حذف  و کاهش تماس های محیطی مشکل ساز

قسمت اعظم  کودکان مبتلا  به آسم یک جز  آلرژیک  در ارتباط  با بیماریشان  دارند لذا گام های بالینی باید  در جهت بررسی و کم  کردن تماس  با آلرژن  در بیماران آسماتیک حساس شده ، برداشته شود .  در بیماران آسماتیک  حساس شده ،کاهش  برخورد با آلرژن  های دائمی  در منزل ،علائم  آسم نیازمند به دارو AHR و  حملات تشدید آسم را کاهش  می دهد . آلرژن های خانگی  مهم  که با  بدتر شدن  آسم ارتباط  دارند در مکان  ها و حتی  منازل مختلف  فرق می کنند .

علائم هشداردهنده نقص ایمنی اولیه

سیستم ایمنی وظیفه محافظت بدن در مقابل عوامل میکروبی بیماری زا را برعهده دارد . حال اگر سیستم ایمنی وظیفه ی خود را به درستی انجام ندهد ،انسان مستعد بروز عفونت های مکرر می شود .

نقایص ایمنی اولیه دسته ای از بیماری های ارثی هستند که ،اجزایی از سیستم ایمنی دچار اختلال می باشند .

اگر فردی بیش از دو علامت زیر را داشته باشد باید توسط پزشک ایمونولوژیست بالینی بررسی شود:

 • بیش از 4 بار عفونت گوش میانی در طی یک سال
 • بیش از 2 بار عفونت سینوس (سینوزیت) در طی یک سال
 • مصرف بدون نتیجه ،بیش از 2ماه آنتی بوتیک خوراکی برای کنترل یک عفونت
 • بیش از 2 بار عفونت ریه (پنومونی) در طی یک سال
 • اختلال رشد شدید در یک شیرخوار
 • بروز آبسه های عمقی در احشا (کبد ،طهال ،ریه ،مغز)
 • برفک دهانی یا پوستی مقاوم
 • نیاز به بستری مکرر برای درمان عفونت ها
 • بیش از دوبار عفونت مهم داخلی
 • سابقه ی خانوادگی ابتلا به بیماری نقص ایمنی اولیه

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر پروانه

One thought on “درمان آسم

 1. حسین - سپتامبر 2, 2018 در 10:03 ق.ظ

  سلام اقای دکتر ممنون میشم سوال منو پاسخ بدید . من آسم خفیف دارم دارویی ندارید که زمان ورزش کردن برای کنترل آسم مصرف کنم ؟

  پاسخ

پاسخ

پنج × دو =

Call Now Button